Eikö kihlaus ole lupaus avioliitosta?
Varoitan ihmisiä menemästä lyhyen tuttavuuden jälkeen kihloihin. Opettele ensin tuntemaan se toinen osapuoli.
Kokemusta on. Siinä vain särkyy sydän kun toinen ei ole luottamuksen arvoinen.
kihlaus: lupaus
2
1725
Vastaukset
- sitten...
ei ole lupaus avioliitosta. Tuntemani mies on ollut naisensa kanssa kihloissa pyöreät 14 vuotta ; selvisi siinä vaiheessa, kun kysyin jotain heidän hääpäivästään olettaen, että papinaamenellakin on käyty. Mies naurahti siihen, että mitä kihloissaololla on naimisiinmenon kanssa tekemistä?! Aha... Ilmeisesti ei mitään muuta kuin kulissi hänellekin - koska ruoho näkyy olevan vihreämpää aidan toisella puolella....
- AdbA
Tietysti kihloihin mennään, jotta pillua saa enemmän! Naisille avioliitto voi olla jotain pysyvää mutta ainakaan minulle se ei ole kuin tavallinen sopimus muiden joukossa jonka voi purkaa jos siltä tuntuu. On oikeastaan todella typerää yleensä mennä naimisiin ainakaan ilman avioehtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1632576- 1602373
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551993Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181977Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."01680"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591394Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921272Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää781051Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2121035Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.334961