Tyttökissat leikkauksen jälkeen

How?

Kauan on sopivaa pitää sitä suojakauluria? Ettei ne enää nuolisi haavojaan. Mulla kaks tyttökisulia.

5

4526

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli kanssa

      kaksi tyttökissaa leikattavana. Eläinlääkäri sanoi, että 10-12 pvä pidettävä kauluria. Toinen kisuli otti sen ihan rennosti ja sai syötyä hyvin ja nukuttua, mutta toisella oli ongelmia.

      Tämä pienempi ei millään saanut syötyä, kun kauluri työnsi ruokaa edestä pois. Ja niin pidin aluksi tälle pienelle aina kippoa siinä nenukan edessä että saa syötyä. Kun oli mennyt joku neljä päivää otin häneltä sen syöminkien ajaksi pois. Toki vahdin ettei liponut haavaa. Pidin kauluria molemmilla sen 10 päivää.

    • valkoiset tassut

      Leikkauksen jälkeen ei kauluria tarvitse. Tärkeintä on huolehtia siitä, ettei kissa pääse nuolemaan haavaa ja puremaan ompeleita. Helpoin ja kissalle miellyttävin tapa on tehdä ns. "suojapuku". Etsi komerosta erittäin joustava ja kevyt puhdas sukka. Leikkaa kärki pois niin, että siitä sopivasti kissan pään saa pujotettua ( ei siis liian isoa aukkoa). Leikkaa sukkaputkeen reilut (mutta ei liian isot) reiät etu-ja takatassuille. Sukan varsiosa kissan peräpuolelle. Asu pysyy hyvin päällä, suojaa haavaa ja on kissalle mieluisa. Omalla kissallani oli pitkä haava koska kastroimisen yhteydessä poistettiin napatyrä ja leikkauksen jälkeen haavaa piti hoitaa kymmenen päivää desinfektio-aineella. Ainoastaan ym. suojapuku mahdollisti sen, että hoito onnistui. Kauluri on todella epämiellyttävä kissalle ja oma kissani kieltäytyi yhteistyöstä kun kauluriin yritin totutella. Suojapuku ei häirinnyt.

    • hurr hurr

      Oikea vastaus on: Niin kauan kuin lääkäri neuvoo. Sukka voi toimia jota toinen vastaaja ehdotti mutta haavan paranemisen kannalta on huono jos se pääsee "muhimaan" ja siten kerää bakteereja. Ilmavuus on haavoille hyväksi.

      • valkoiset töppöset

        pärjää, niin hyvä sekin on. Sukka pitääkin vaihtaa päivittäin puhtaaseen ja ilmakylpyjä on hyvä antaa. Kuten viestissäni mainitsin, oma kissani käytti suojapukua 10 vuorokautta ja haava parani erittäin hyvin. Tärkeää on sukkaa valitessa se, että se ei ole liian paksu, vaan joustava ja hengittävä.


      • iltavirkku-50
        valkoiset töppöset kirjoitti:

        pärjää, niin hyvä sekin on. Sukka pitääkin vaihtaa päivittäin puhtaaseen ja ilmakylpyjä on hyvä antaa. Kuten viestissäni mainitsin, oma kissani käytti suojapukua 10 vuorokautta ja haava parani erittäin hyvin. Tärkeää on sukkaa valitessa se, että se ei ole liian paksu, vaan joustava ja hengittävä.

        Hyvä neuvo varmaan tuo sukkajuttu. Ilmakylvyt hyvä ja mitä me ei mirrujen vuoksi tehtäs.Mulla on vain pieni ongelma. Olen omistanut kaikenlaisia kissoja. Mutta ! Vanha Rouva on nyt 16 V. eikä se tykkää löytökissan pennuista jotka pelasti lahtarilta. Jos teillä on pikku vihjeitä otan ilolla vastaa.Olen yksin , lapseton ja soisin sopua vanhan rouvan elämään kuitenkin että voin nauttia ihanista "tupajumeistani". Kaikki on tyttokissoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3080
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2884
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2316
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1296
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1073
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      979
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe