Olemme hankkimassa koiranpentua, joka ei ole "kirjakoira". Minkähänlaisen vakuutuksen sille saisi, ja mistä parhaiten.
Voiko kasvattajan velvoittaa tarkastuttamaan pennun ennen luovutusta eläinlääkärillä? (pennun hinta on 1000 mk)
Voiko kasvattajan velvoittaa tarkastuttamaan pennun ennen luovutusta eläinlääkärillä? (pennun hinta on 1000 mk)
Vastaukset 5
Vanhimmat
joo mun mielestä voit vakuuttaa rekisteröimättömän koirasi, kunhan se ensin tatuoidaan ja se saa oman tunnuksen.Tatuointi tarkoittaa sitä että koira rauhoitetaan ja sille tatuoidaan korvaan numerosarja .Lisää tästä rekisteristä ja tatuoinnista saat suomen kennelliitosta .Voithan neuvotella koirasi kasvattajan kanssa veisikö hän koirasi terveystarkastukseen.Jos ei niin voithan tehdä sen itsekkin .Vaikutat tunnolliselta ja kunnolliselta koiranostajalta.
kirjoittaja puhuu tatuoinnista, suosittelen kuitenkin mikrosirua. Kävin juuri viikko sitten oman koirani kanssa eläinlääkärillä saamassa sille 1-vuotisrokotukset. Tässä yhteydessä keskustelimme myös koiran merkintäasiasta.
Eläinlääkärimme mielestä tatuointi ei ole oikein hyvä juttu; jos yksikin numero on tulkittavissa epäselvästi voi olla, että kadonnut koira ei löydy koskaan. Sen sijaan hän suositteli mikrosirua. Kyseisessä eläinlääkärissä se olisi tullut maksamaan 180,- sillä hinnalla siitä olisi myös tehty ilmoitus Kennel-liittoon.
Mitä vakuutuksiin tulee, kannattaa kysellä eri vakuutusyhtiöistä; eroja on.
Molemmat lienevät hyviä tunnistuksen kannalta. Tatuointi on "näkyvä" koiran korvaan tehtävä numerosarja, mikrosiru taas koiran nahkaan laitettava pieni siru. Sen ainoa ongelma on se, että sen lukemiseen tarvitaan lukulaite. Pieni todennäköisyys on myös, että siru voi lähteä liikkeelle.
Olen myös ymmärtänyt, että sirujakin on erilaisia, esim. näyttelyjä harrastavien kannattaa selvittää, mikä sirutyyppi on sellainen, joka kelpaa useammassa maassa tunnisteena.
Omallani on tatuointi, tosin en olekaan innokkaasti suuntautunut tuohon näyttelypuoleen...
joo mikrosiru onkin ihan jees juttu,ei tarvi koiraa edes rauhottaa.Itse en vaan ole vielä kerennyt koirineni siirtymään mikrosiruaikaan,niin en muistanu koko jutskaa.Hyvä pointti!
Mitä tarkoitat sanalla kirjakoira? Sitäkö, ettei sitä ole rekisteröity Kennelliittoon? Jos et rekisteröidy sinne, ett voi myöskään tatuoida tai laitattaa mikrosirua.
Koiravakuutus ei vaadi rekisteröitymistä, mutta sillä saa jonkin verran alennusta maksuihin. Jos koirasi on ns. sohvakoira, kannattaa ehkä ottaa vain vakuutus mahdollista kuolemaa varten. Silloin saat koirastasi maksamasi hinnan pois, tietenkin ikähyvitykset huomioon ottaen. Jos taas koirasi on ns. käyttökoira esim. metsästyskoira, on ehkä hyvä ottaa laajempi vakuutus eläinlääkärikuluja varten.
Voit tietenkin vaatia kasvattajaa tarkistuttamaan eläinlääkärillä koiran, ennen ostoa. Kunnon kasvattaja tekeekin niin, mutta en oikein tiedä sitä, jos koirallasi ei ole papereita eli sitä ei ole rekisteröity.