g: harrastukset

hei. Nyt taas gallupia käyntiin harrastuksista. 1. Mikä on harrastuksesi? Ja ikä? 2. Lapsesi/lapsiesi ikä ja harrastukset? Kuinka usein käyt/te harrastamassa?
9486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

1. Harrastan satunnaista lenkkeilyä ja lukemista. Muuten aika menee tiiviisti olemalla äiti=) Ikää mulla 24v.

2. Lapsen ikä 2v., toinen syntyy kohta. Kerran viikossa käymme 2-vuotiaan kanssa muskarissa.

Äänestä

1. olen 42v jumppa 1h viikko, kuntosali 1h viikko
puutarha,ristikot,ristipistot,palapelit mm
2.lapset 6v tyttö liikuntakerho,luovan ilmaisun kerho tällä hetkellä
11v tyttö erilaisia kerhoja pitkä liuta,kitara
vanhimmalla tytöllä on melkein joka päivä koulun jälkeen joku kerho ja tuo kitara on yhtenä iltana viikossa
poika 15v mopo ja tietokone tällä hetkellä ja jos luoja suo lunta niin kaikilla talvilajeista laskettelu ja luistelu/jääkiekko

Äänestä

1.Lenkkeily kävellen,sauvoilla tai juosten.Mieluiten kivan juttelukaverin kanssa!:)
Ikä 32v.Myös työni on erittäin mukavaa joten sekin on tietyllä tavalla myös harrastus.
Tykkään myös sisustamisesta ja kirpputoreista.
Ja sienestyksestä.
2.lapsen ikä 3v.
Ei harrastusta.Harrastaa siis "vain" kivaa arkea vanhempien kanssa.Uimahallilla tosin ovat pappan kanssa käyneet jo muutamana lauantaina.
Joten oisko se jo ihan harrastus?Ja tykkää myös pyöräillä.

Harrastan liikkumista keskimäärin 3 kertaa
viikossa.Joskus 4-5:kin kertaa,miten nyt ehdin ja jaksan.
p.s mies himoliikkuja,yleensä 5-6 kertaa viikossa hikoilee.
Tuli vielä mieleen että taidan myös harrastaa laihduttamista,vai sanotaanko hienommin että painontarkkailua.:)

Äänestä

1)Kaksi kertaa viikossa Budobic, toisella kertaa 1h ja toisella 1,5h. Ikä 30v. Jonkun verran lenkkeilyä rattailla ja ilman..

2)Lapset 2v2kk ja 9kk. Käymme kerhossa kerran viikossa ja tapailemme muuten mammoja/lapsia kahvitelessa. Mies käy vanhemman kanssa uimassa kerran viikossa, pian päästään kaikki :o)

Äänestä

1, Minun harrastukseni ovat neulonta, puutyöt, lukeminen ja naapurin ruovien kanssa juoruilu...

2. Lapset ovat 9v, 7v ja 1,5v
Kaksi vanhinta käyvät 4H kerhossa (1h/vk) ja seurakunnan kerhossa(1h/vk), lisäksi 7v käy Bailatinossa(45min/vk). 1,5 vuotiaan kanssa käymme perhekerhossa (1h 30min/vk). Lähinnä tuo nuorimman "harrastus" on äidin halua nähdä muita ihmisiä, jotka on samassa elämänvaiheessa.

Äänestä
  • Ikä 33 v, tyttö vajaa 10 kk. Ehdottomasti tärkein harrastus on suunnistus, jota harrastetaan mieheni kanssa 1-5 krt viikossa, tänä kesänä 1-3 krt/viikko. Lisäksi hiihdetään, hiihtosuunnistetaan ja lenkkeillään 1-2 krt/viikko silloin kun ei ole suunnistusta. Liikunnan lisäksi marjastan, sienestän ja luen. Toistaiseksi tyttö saa tyytyä seuraamaan vanhempien harrastustoimintaa olemalla mukana iltarasteilla.

    Äänestä

Sunnuntaisin uinti tai vesijuoksu, yksin, ihanaa! Tiistaisin alotan nyt jumpan uinnin tilalta, ja meinasin ottaa 3,5 vuotiaan tyttöni mukaan sinne, tykkää jumpata. Joskus jumpataan niitä jumppia olkkarissa mitkä tulee pöllöttimestä. Keskiviikon perhekerho on meille ikäänkuin harrastus. Vauvan kanssa en harrasta mitään muskaria tai uintia, loppuisi jo tunnit vuorokaudesta.

Äänestä

harrastamme paljon;

Itse käyn salilla epäsäännöllisesti kun on aikaa, uimassa samoin, muuten luen, käyn kävelyllä, pelaan pesistä kun on aikaa...

Lapset;
vanhin tyttö harrastaa karatea 4 krt/vko ja uintia 1krt/ vko

poika 11v lätkää 4-5 krt/vko, uintia 1krt/vko jalkapalloa jaksamisen mukaan, eli kesällä enemmän ja talvella ei käytännössä yhtään.

tyttö 4v balettia ja uintia ja 2,5 v vain uintia meidän muiden kanssa...

Äänestä

Itse harrastan juoksemista ja ratsastusta säännöllisesti, useita kertoja viikossa. Silloin tällöin käyn uimassa ja spinningissä, talven tullen snoukkaamassa, green card on mutta ei aikaa... :( Olen 36 vee.

Harrastuksia lienee myös sisustaminen, matkustelu, vanhan kerääminen (lähinnä vanha suomalainen lasi & astiat, nyttemmin myös Suomi-design, uusi sekä vanha, toivon etten siihen olisi koskaan hurahtanut...)Myös virkkaan ja kudon, askartelen ja nukkekotia puuhastelen, lueskelen tai nykysin lähinnä selailen lehtiä ja kirjoja.

Lapsi on kolmen ja käy kerran viikossa tanssitunnilla ja ratsastamassa. Noin joka toinen viikko myös uimassa. Yhdessä askarrellaan ja etenkin luetaan paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamma bella kirjoitti:

hei. Nyt taas gallupia käyntiin harrastuksista. 1. Mikä on harrastuksesi? Ja ikä? 2. Lapsesi/lapsiesi ikä ja harrastukset? Kuinka usein käyt/te harrastamassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu