oinas mies-vesimies nainen

äksöniä

onko toivoa yhteiselämästä?
Kertokaa kokemuksia

14

7521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies.

      ja aina on vesimies naisten kanssa ollut vähän aikaa hauskaa ja hienosti on kaikki synkannut,suorastaan loistavasti, mutta pitkäaikaista suhdetta ei niiden kanssa pysty rakentamaan. Jossain vaiheessa käyvät NIIN ärsyttäviksi... pakko pistää poikki
      t: kalan kanssa jo 12 vuotta

      • äksöniä

        Mikä niistä tekee ärsyttäviä?
        Voitko hieman valaista.
        En ole sellaista huomannu vajaan vuoden seurustelun jälkeen


    • vuosi

      30 v naimisissa, sitä ennen n. 5 v seurustelua , eikä viel ole ajateltu eroa, oinas mies ja vasimies nainen

      • äksöniä

        sitähän minäkin, että ei voi parempaa paria olla kuin oinas mies ja vesimies nainen.
        Just tuon halusin kuulla


      • Vesinainen

        Siltä tuntuu täälläkin että yhteen sopii mainiosti, ei mahda mitään...


      • näki jä
        Vesinainen kirjoitti:

        Siltä tuntuu täälläkin että yhteen sopii mainiosti, ei mahda mitään...

        jo vain pitäis sopia vaikka töiyä joutuukin tekemään semisekstiilin vuoksi.


    • Vesimiestyttö-81

      Ei toiminut mulla oinaan kanssa. Ystävyys sujuu kyllä jos oinas on luonteeltaan hillitympi. Oinaiden luonteessa on jyrääviä ja ilkeitä piirteitä kun me veskarit taas olemme viileitä, rehellisiä ja kilttejä. Ex-oinaani tykkäsi ihmissuhdepeleistä ja hänen suhteensa muihin ihmisiin olivatkin ihmeellisen kieroja.

      Alussa tuntui siltä, että toimii hyvin, mutta sitten kun pitäisi alkaa hoitamaan käytännön asioita niin yhteentörmäyksiä tuli. Oinas oli koko ajan tekemässä, menossa jne. Itse kaipasin välillä rauhallisuutta ja hiljaisuutta.

      Viimeinen niitti oli se kun Oinaan kanssa ei pystynyt rehellisesti keskustelemaan syvällisesti parisuhdeasioista. Hän oli kykenemätön myöntämään virheitään ja piti itseään maailman ykkös miehenä jonka kaikki naiset haluaisivat.

      Ei enää koskaan oinasta, niin ärsyttävää ja ahdistava hän oli. Ystävyys tasolle kun jättää niin kaikki ok.

      • on avointa

        Oikea ystävyys kestää suoraa puhumisen
        ja keskustelun.Siinä ei kumpikaan ole
        altavastaaja tai varpaillaan kun ei
        tiedä mitä pitää sanoa tai suhtautua.

        Vesimies nainen


      • Anonyymi

        Tämä kuulastaa ihan minun ex kalat mieheltäni :(( T. Vasimiesnainen


    • veskarinainen

      Veskarinainen kirjoittelee täällä! Voin sanoa, että oinasmieheni kanssa juttumme on hyvin tuore pian 3kk, mutta hienosti on mennyt. Kohtelee todella hyvin ja saa minut tuntemaan itseni hyvin tärkeäksi ihmiseksi hänen elämässään, kuin omassanikin. Huomioi minut aina muiden lähettyvillä, itse olen vähän kaukaisempaa sorttia ja ihmettelen miten hän välillä kestää kylmyyteni. Mutta tähän asti pienistä vastoinkäymisistä on hienosti selvitty puhumalla, ja aina huomaa kun joku vaivaa ja kyselee vointiani tai mikä on:) Joskus saattaa olla ajattelematon ja välinpitämätön, mutta toivottavasti sitä ei ole enempää luvassa tai menee minun puoleltani maku jutusta:D Sillä pidän itse olevani enemmän se välinpitämätön. Oinasmieheni itse kiinnostui minusta aluksi, oma kiinnostukseni alkoi vasta kunnolla suhteessa ja sen edetessä. Olen avannut hänen kovan kuorensa, ja herkkä hän osaa olla:) Minusta herkkyys miehessä on aivan ihanaa, tietysti sopivissa määrin. Ja oikeassa paikassa. Seksi on hyvää ja hän on hyvin kokeilunhaluinen ja syttyy helposti. Ei tarvitse kuin vähän väläyttää salaperäistä katsetta ja koskea kaulaa tai näykkästä, niin hän on kiimaisena kimpussani. Hän saa oloni hyvin halutuksi. Seksin jälkeen hän ottaa minut kainaloonsa ja hellii, joskus helliminen muuttuu intohimoksi uudelleen ja taas sitä mennään! Usein kuulen olevani ihana, kaunis tai kauniit silmät yms. On hyvin huomionhakuinen myös! Ystäväni kertovat miten joskus heistä tuntuu että he yrittävät kamppailla huomiostani oinasmiehen kanssa. Mustasukkaista tyyppiä mieheni ei ole ja ymmärtää minua, vaikka jotain enemmän syvällistä minun tasooni katsottuna puuttuu. Mutta onneksi on tälläsiä ystäviä, kumppanista ei tarvitse minusta tehdä parasta ystävää. Ystävät ovat erikseen. Mutta tietysti jaamme myös hyvät ja huonot asiat kumppanini kanssa. Katsotaan mihin tämä kestää, mutta oinasmieheni pitää kuulemani perusteella pitkistä suhteista. Rakkauteni häntä kohtaan kasvaa päivä päivältä:)

    • PienVetskarityttönen

      Olen tuntenut oinasmiehen vasta muutaman viikon ja meillä synkkaa suurinpiirtein jo samalla tavalla kuin veskarinainen kirjoitti. Lisään että sängyssä täysin samanlainen kuin hän kirjoitti, eli ihana :) Selvinpäin on hieman ujohko mutta pienessä huppelissa todella avoin ja kilpailemme melkein kumpi saa kertoa tarinansa ensin :D Toivon vain että tästä voisi oikeasti syntyä jotain kestävämpää pelkän kesähelan sijasta!

    • Ilma elementti.

      Rakastuuko oinas herkästi pitkän suhteen aikana, mitenköhän toimivat sellaisessa tilanteessa jos vielä kuitenkin rakastavat samalla nykyistä. Kokemuksia?

    • Kolmas kk alkoi oinasmiehen kanssa ja menee juurikin noin kuin aikaisemmat ovat kuvailleet...hän on vielä tuon lisäksi minua 10v nuorempi!!! Seksi on mahtavaa ja ihanaa olla kainalossa yö kireissä haleissa...sähköä tästä jutusta ei puutu...vähän kyllä hiljainen ehkä välillä..ja hieman jörö..mutta niin ihana..hellä ja ottaa toisen huomioon...toivon ettei tämä ikinä lopu....vedämme toisiamme puoleemme kuin magneetti!!!😍

    • Anonyymi

      Kohta 20 v yhdessä ja 13 v naimisissa tällä kombinaatiolla. Hyvin sujuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2167
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      98
      2109
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2052
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1883
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      593
      1856
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      19
      1664
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1433
    Aihe