Kytkinpoljin narisee

Kytkinpolkimen painaminen saa aikaan naukaisun, tai narinan. Ajatus olisi yrittää poistaa narina rasvaamalla kytkinpolkimen sylinterin karaa, Ihmettelyn aiheena on missä kytkinpolkimen sylinteri sijaitsee ja miten siihen pääsee käsiksi. Pystyykö karaa rasvaamaan ylipäätään, vai onko narinaa vain siedettävä? Potilaana 1,6 corolla vuosimallia 2005. Kytkin on nestevälitteinen.
47429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voitelukohteita on kolme. Polkimen käyttämä pääsylinterin kara, orjasylinterin kara kumitiivisteen alla, sekä kytkinhaarukka isomman paljetiivisteen alla. Serzoa reilusti jokaiseen ym rei'istä ja jo loppui narinat. Kytkinpoljin tuli huomattavasti keveämmäksi käyttää.

Kytkinpolkimen käyttämä pääsylinteri sijiatsee kojelaudan alla lokasuojan vieressä. Orjasylinterin on konehuoneessa helposti näkyvillä. Kytkinhaarukan kumitiivisteessä on rasvausreikä valmiina.

Äänestä

Kaikkikiin näkyviin kytkimenosiin. Vika on jossain kytkimen liikkuvassa osassa. Tudennäköisesti siellä sisätiloissaa.

Äänestä
  • Vika oli orjasylinterin käyttämän haarukan päässä. Rasvasin ensiksi sylintereiden karat ja narina jatkui. Vika oli linkatussa kuvassa näkyvän neliön muotoisen haitarikumin alla. Haitarikumi pois paikoiltaan ja reipas tujaus serzoa poisti narinan.

    http://home.houston.rr.com/claire/veeb/Clutch_slave_cylinder.jpg

    Äänestä

  • kytkimen pääsylinteristä,ja CRC:T ei auta ku pienen hetken.Jos haluat äänestä pois ni vaihdata pääsylinteri.tojon huolto kertoo hinnan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


V. Einarinari kirjoitti:

Kytkinpolkimen painaminen saa aikaan naukaisun, tai narinan. Ajatus olisi yrittää poistaa narina rasvaamalla kytkinpolkimen sylinterin karaa, Ihmettelyn aiheena on missä kytkinpolkimen sylinteri sijaitsee ja miten siihen pääsee käsiksi. Pystyykö karaa rasvaamaan ylipäätään, vai onko narinaa vain siedettävä? Potilaana 1,6 corolla vuosimallia 2005. Kytkin on nestevälitteinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu