sen verran että, omassa Jetta 1.8:ssa oli "huutava" tyhjäkäynti. Korjasin vahatermostaatin näin. Laite irti kaasarista, tappi joka säätää tyhjäkäyntiä (tulee ulos kun moottori lämpenee) pois, pari pisaraa öljyä tapin reikään, tappi takas, termari paikalleen. On toiminut ainakin pari vuotta. Kannattaa kokeilla.
Vielä kaasarin vahatermostaatista
Make
3305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vika alkaa olla yleinen noissa vanhemmissa Volkkareissa, joissa on kaasutinmoottori vahatermostaatilla. Lisäksi kannattaa tarkastaa/vaihtaa alipaineletkut vuotojen/halkeamien varalta.
Hyvä vinkki tuokin. Laitetaampa tähän vielä oma hyvä jippo ex-Golfistina. Kannattaa syksyisin tarkistaa liekkilukko ja ympäristössä olevat letkut. Tarkistuksella tarkoitan lähinnä kuivausta ja puhdistusta. Talvipakkasilla liekkilukko helposti jäätyy (sinne kondensoitunut vesi jäätyy)ja aiheuttaa tiivissä koneessa sen, että öljyt suihkuaa pihalle:
a) mittatikusta
b) huohotinletkusta
c) jostain muualta mistä nyt pääsevät...
Myös liekilukon ympärillä olevat letkut kannattaa asentaa siten, että ne eivät jäädy niin helposti (
=> huonolla tuurilla muutaman euron letkupätkä jättää tielle (ja jos öljynpaineanturi ei sattuisi toimimaan, voipi olla suurempikin korjaus edessä).
ps. Vinkki koskaa VW Golf vm. 1991 ja siinä "lähistöllä" olevia kattikoneita, jossa huohotinletku menee venttiikopasti leikkilukon kautta imusarjaan (ainakin muistaakseni...).
Missähän mahtaa sijaita ? Mulla on Passat 1.6 CL-89,onkohan siinäkin samanlainen ?. Kaasarin tyhjäkäynti on tarpeettoman suurella, vahatermostaattia en ole vielä tutkinut. Kierrokset jää koneen lämmetessä melko suurelle.