Miksi suomenruotsalaiset saa kielilisää, vaikka Suomi on kaksikielinen maa? Onko suomenruotsalaiset jotenkin oikeutettuja tämmöisiin etuihin?
Miksei esim. englanninkielen sujuvasta osaamisesta saa mitään lisiä?
Miksei esim. englanninkielen sujuvasta osaamisesta saa mitään lisiä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Miksi? Koska Suomi on kaksikielinen maa. Jos kauppiaat ovat tämän keksineet ja vaatineet joskus niin hyvä niin. Jos osaat molemmat kielet ja olet kaupan alalla niin sulla on oikeus siihen. Miksi ylityölisiä maksetaan. Eikös siittä kuulu saada korvausta. Tai juhlapyhät. Miski korkealla tai veden alla maksetaan. Voi hyvänen aika kuin tyhmä kysymys!!!! Englannin kieli tulee osata koko maailmassa. Se on kuin olisi ruokapöydässä syömässä. Jotkut maksaa myös siittä, mutta se ei kuulu peruslakiin!
Mutta miksi minun pitää maksaa veroina siitä,että joku osaa Ruotsia(esim. kaupungin työntekijöille)kun en itse käytä palveluja jossa tarvitaan ruotsia. Sopisko käytäntö, että pitäisivät turpansa kiinni koko työajan, niin voisi säästää tuossakin!!
No miks minun pitää maksaa veroa koska haluan puhua ainoastaan Ruotsia.
Byääääh..nyyh...nyyh..byääääääääh...miks naapurin tyttö sai tikkarin..miksen minä...byäääääääääääääääh
ja ainut mitä se tekee on rahareikä palkanmaksajalle. Oli se sitten kunta tai valtio tai yksityinen.
Muistanko väärin: kun ylioppilaskirjoituksista poistettiin pakollinen ruotsinkielen kirjoittaminen, joka tuli valinnaiseksi, niin RKP keksi korvaavan tukitoimen ruotsinkielen väkinäiseksi ylläpitämiseksi suomessa; kielenkäyttölisän???
Perussuomalaiset nousevat seuraavaan hallitukseen, toivottavasti, syrjäyttäen RKP, niin lakiin ja asetukseen tulee muutos kaksikielisestä Suomesta. Kokkolan kaupunki maksaa vuositasolla kielenkäyttölisää noin 100 000 euroa, molempiin suuntiin, riippuen mikä on äidinkieli.
RKP on Suomen turhin ja kallein puolue veronmaksajille!
On todella salamyhkäistä, miksi ei maahanmuuttoministeri Thors (RKP) ole tuonut asiaa esille???!!!
http://yle.fi/uutiset/24h/id105107.html
Negereitten ei tarvii osata ruotsinkieltä mut suomenkielisten pitää osata ruottinkieltä sekä kolmatta kieltä ja ruottinkielisten suomenkieltä sekä kolmatta kieltä.
Aivan selvää kielipoliittista syrjintää saatana!
Miksi ei joku joka osaa englantiaa saa mitään lisää.? Vittu ko oot tyhmä :)Ne jotka osaavat puhua ruotsia, puhuvat myös englantia aivan saatan paljon paremmin. Kuin ne jokka osaa pelkästään suomea. Ne puhuu niin sanottua TÖKS TÖKS ENKLISH. Ko se saatanan kieli ei vaan väänny samalla tavalla soomalaasilta. JA SE ON TOTUUS. Ja kielilisäähän ne saa siittä RUOTSIN puhumisesta! (Tyhmä). Koska sitä täällä tarvitaan. JA kielilisää SAA YLEENSÄ SEN TAKIA ETTÄ SITÄ kieltä OSAA! Vitun kateellinen kommari.
Jos ne jotka ei sun mielestä puhu ruotsia on kommareita onko sitten kaikki ruotsinkieliset homoja?
Suomessa on enemmän hinttejä kuin ruotsissa, sinut mukaanlukien
asiasta:-)
kaikki suomenkieliset homoja? Tilastojen mukkaa niith onh khyl enemmän kuin ruotsin kielisiä. Eli kysyn. Vituttaako sua tällanen asia??? :)
isäs on
Ja moni saa kielilisee vaikkei osaa puhu kunnolaa soomea, pitäis testata molemmat kielet.
Mä oon ruotsinkielinen ja mun pitäis saada kielilisää myös siittä että osaan suomea. VITUTTAAKO?
Ja vielä mielellään kahteen kertaan!
Okko perholainen joka muuttanu käläviälle? No vastaa?
Ihan hyvä kysymys pohdittavaksi, vaan näytää olevan pohdiskeliat täysiä LAMPPUPÄITÄ, järjen valo loistaa kirkkaana, olen ylpeä ihmisrodun viisaista päätelmistä.