No niin uudet Nokian hakkapeliitta kakkoset alla ja meteli on sanoinkuvaamaton verrattuna edellisiin hankookkiin. Ajattelin kerrankin ostaa laaturenkaat mutta pieleen meni.
meteli
Nokia
6535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taidat olla melkoisen herkkähipiäinen..;)
Ei häiritsevää meteliä voi olla olemassakaan millään (laillisilla) renkailla, ei ainakaan renkaista johtuvaa.
Jos pieni ropina haittaa, niin et sovellu autoilijaksi ollenkaan, tai olisit vaihtanut talvirenkaat alle vasta talvella etkä kuivalle asfaltille!
Olet varmasti sellainen, joka pitää perseenlämmitintäkin päällä aina kesälomakauden ulkopuolella...
"Mielenkiintoista", mikäli pidät laadun mittarina äänitasoa. Onkohan vastaavasti mielestäsi musiikkistereoiden kaiuttimista parhaat ne kajarit/kovaääniset, joista lähtee kovin mökä?
tuon vain muillekkin tiedoksi, ettei se nokia nyt testimenestyksestä huolimatta ole kaikilta osin niin hyvä rengas olekkaan. Kun nuo edelliset renkaat oli epäarvostettua halpamerkkiä mutta hiljaiset ja pito oli ihan hyvä. Täälä Vaasassa on lunta jo n.20-30 senttiä joten kyllä talvirenkaat pitää olla. Stereot on ihan vakiona tässä autossa uudesta olleet, penkinlämmittäjiä käytän kun on kylmä. No näillä nyt pitää ajaa seuraavat kolme talvea mutta taatusti en enää testivoittajaa osta vaan sen maineen perusteella. Auto on Volvo V70 farmari.
Ei sun tartte ajaa niillä jyrsimillä kolmee vuotta ,meet rengaskaupaan ja vaihdat toiset kummit kyllä ne hyvitää niistä nokialaisista ihan hyvin ja oot paljon mukavampi liikenteessä.
Sama pätee myös kesäkummeissa.
Renkaita on Suomi pullollan kun vain löytäis ittelleen ne sopivat.
osta semmonen auto missä eristys kunnossa: audi, bemari tai mersu. Vanhempikin jopa joku -89 audi tai bemari on täysin äänetön noilla hkp 2:lla.
Mulla ainakin hkp 1:set enkä mä mitään eroa kesätassuihin huomaa paitsi tietysti, jos avaa
sivulasin. hkp 1 on muuten mittausten mukaan
vielä huomattavasti meluisampi (mittaukset tehty jollain ritsamerkkisellä autolla) kuin hkp 2 eli: älä valita !
Hyvä on jos auton äänieristys on kunnossa, mutta toki voi valittaa ns huippurenkaan hirvittävästä melusta. Uudet hkpl 4 taisivat olla rengastestin äänekkäimmät. Pitoakin niissä kyllä on, mutta ei niille jää juurikaan esim. Good Year Ultra Grip 500, joka on sitäpaitsi käyttämässäni koossa melkein 100 euroa halvempi. Ja paljon hiljaisempi. Todella hyvä rengas mun mielestä!
Sehän kertoo, että renkaiden pitävin osa eli nastat koskettavat maata.
Ääni kyllä lievenee sisäänajossa.