Olen 172cm pitkä ja ylipainoa. Olen siis kokoa 50/52 Omaan pitkän selän mutta lyhyet jalat (reidet paksut). Olen rintava (90D) Näiden tietojeni perusteella olen käsittääkseni päärynävartalo..
Tiedättekö tai onko teillä linkkejä antaa siitä, miten minun vartalotyyppini tulisi pukeutua? Mitä suosia ja mitä välttää? Entä väriskaala? Mitkä värit muodissa? Olen itse sinisilmäinen brunette jos vaikutusta värien valitsemiseen...
Haluan pukeutua muodikkaasti ja tyylikkäästi mutta kuitenkin kuten ikäiseni (24v.)
Tähänkään mennessä en ole löytänyt farkkuja, jotka olisivat vain hieman navan alapuolelle, vaan suoraan sanottuna kaikki ovat sitä mallia jotka on sinne reilusti rintojen alle. Enkä nyt tarkoita hakevani mitään pissisfarkkuja, joistä läskit tursuaisi sivuista, vaan ihan asiallisia normaalifarkkuja joissa vyötärö ei olisi korkea.
Vyötä tykkään käyttää, mutta näyttää ihan hirveeltä paidan alla kun on niin ylhäällä farkut ja alavatsan kohdalla hirvee pussi farkuissa. Lisäksi sellaisilla vaikee istua, kun painaa pallean kohdalta. Farkkujen laskeminen normaalikorkeudelle ei onnistu, kun sitten ne roikkuu haaroista. Joten tuollaiset farkut ajoivat asian vain ollessani raskaana viime vuoden loppuun.
Mistä voisitte neuvoa ostamaan esim. farkkuja? Lindex ja seppälä aika huonoja mitä olen katsonut. KappAhl:sta löysin yhdet hyvät ekaa kertaa 4vuoteen. Korostan nyt vielä sitä, että kokoja kyllä on aina löytynyt, mutta ovat niin sellasia äitiysvaatteitten olosia kuten farkuista jo mainitsinkin korkeine vyötäröineen. Eikä niissä paidoissakaan kehumista, kun ovat sellaisia telttoja eikä mitään muotoa tai muodikkuutta missään.
Näkee niin paljon ihmisiä hiihtareissa ja lenkkareissa ja kaikenlaisissa säkkipaidoissa, jotka ei ees näytä miltään.
Olen todella kiitollinen jos saisin täältä asiallisia kommentteja ja neuvoja ennen kaikkea.
Nyt apua
2
1270
Vastaukset
- kirjastosta tyyli
Heippa!
Kannattaa käydä lainaamassa kirjastosta aiheeseen liittyvää kirjallisuutta. Ainakin itsellä on silmät auenneet niiden johdosta. Erilaiset tyylioppaat auttaa todella paljon hahmottamaan omaa vartaloa ja sen mittasuhteita. Myös värimaailmaasi sopivia värejä löytyy monista tyylioppaista. (hyviä kirjoja on ainakin trinny&susannahin kirjat joiden nimiä en muista.. oilisiko ollut "tyyliä vai ei" Myös "oikeat värit-varma tyyli- kirja on hyvä.) Sieltäpä niitä kirjastosta löytyy! toivottavasti tästä jotain apua oli :) Muista kuitenkin olla oma itsesi!
hauskaa syksyn jatkoa. - N48*
Ensinnäkin vartalotyypistä: mikäli yläosasi näyttää selvästi pienemmältä kuin alaosasi, olet päärynävartalo. Mielestäni rinnanmittasi kertoo kuitenkin toista eli jos olet nk. tasapaksu, niin olet omenavartalo.
Materiaaleissa suosi ohuita kankaita,jotka laskeutuvat hyvin. Ei paksuja pörröisä eikä paksuja puuvillaneuleita, ei "jäykkiä" kankaita.
Mitään tiettyjä värejä ei ole mitä pitäisi olla käyttämättä, joski kirkkaat pinkit, neonvärit yms. eivät ole välttämättä eduksesi vartalollesi. Musta on aina muodissa samoin kuin nyt murretut ruskeat, viininpunainen ja kirkas punainen. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että sinun pitäisi verhoutua mustaan!! Suurikuvioiset vaatteet (ruudut, raidat, kukat) kannattaisi jättää pois. Mutta jos raidoista tykkäät, niin sitten kapearaitaista pystysuuntaan, poikittaisraita levittää.
Puseroissa ja jakuissa hyvä pituus olisi sellainen joka peittää pepun ja lantionseudun, mutta joka ei kokonaan mene aivan pepun alle.
Farkkuja mene etsimään ihan alan farkkukaupasta. Lindexin, Kappahlin ja Seppälän farkut eivät istu vartalollesi hyvin. Farkkukaupoista löydät aivan varmasti oikeankokoiset farkut ja siellä on ammattitaitoiset myyjät, jotka löytävät juuri sinulle sopivat. Kokoja ja malleja kyllä löytyy, esim. bootcut-malli olisi sinulle hyvä. Jos reitesi ovat leveät, niin älä enää entisestään levitä niitä liian leveillä lahkeilla.
En tiedä millaisia kenkiä käytät, mutta vartalotyypillesi edukseen eivät ole aivan matalakorkoiset kengät. Sellainen n.4-5cm korko antaa sinuun ryhtiä, niillä vielä on ihan hyvä kävellä.
Toivottavasti tästä oli jotain apua:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1508156KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4227189Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693693Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521433351Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092854Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442388- 1261956
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv301610Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821487