Golf iv ja löysä alusta

Itselläni golf variantti tdi ja ihmetyttää kun sen alusta on niin löysä. Iskarit ovat ainakin kuivan näköiset ja yhtä löysä on etu ja takapää. Taitaa vakiona olla nesteiskarit. Ainakin uuden octavian ja golffin alustat ovat kuin urheilualustoja verrattuna omaani. Ja tuskin ovat iskarit antautuneet kun kilometrejä on tässä 2005 pelissä 70tkm. Ehkäpä sitten nykyisten uusien autojen alustat ovat erilailla viritetyt. ehkäpä pitää vaihtaa uusi alusta niin taas meno maistuu muuten niin mainiossa pelissä !
61145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Volsun perusalusta on kyllä uutenakin aika pehmeä ja veltto. Se tuntuu aluksi pintakovalta mutta hivenenkin kovemmassa ajossa ja kaarteissa on veltto, ja veltto kitkarengas on myrkkyä sille.

Ainoa vähän parempi vakioalusta on esim. Golfin sportline-mallien urheilualusta, madaltaa 1,5 cm. Sekin on tosimiehille liian löysä, ja sitten kannattaa hankkia kunnon alustasatsi, esim. KW variante, tai Eibach pro säädettävä alusta.

Kyllähän toki 70 tkm ajomatkaa löysentää lisää, esim iskarit voivat olla jo aika finaalissa, riippuu onko ollut kovissa pakkasissa ja kuoppateitä.

Äänestä

Tiensä päässä. Tänä päivänä iskarin toiminnallinen ikä on noin 80-100 tkm.

Äänestä

Omassa golffissa on vuosia yksi vähemmän takana, mutta kilsoja suurin piirtein samat. En ole huomannut mitään erikoisempaa löystymistä (nyt kun asiaa ajattelee, ehkä etupää on hieman löysempi nykyään - mutta sekin voi olla vain tottumiskysymys). Takaiskarit vaihdettiin vuosihuollon yhteydessä (takuuseen), oli öljyä päätynyt väärälle puolelle laitetta...

Onko moottorityypillä vaikutusta säätöihin? Ainakin joissakin malleissa dieseleitä on säädetty kovemmiksi, kun ovat kai painavampia koneita.

Äänestä
  • Joskus mulle huoltoneuvoja sanoi et toi 1.9 kone on niin painava ja jos vielä on samat iskarit kuin bensa mallissa. No yleisesti ottaen aika löysä on mitä nyt uusiin autoihin verrannut olen. Kaikken ikävin on ajaa kehäteillä ramppeihin jossa vielä on heittoja niin ei hyvä. ollut kyllä yhtä löysä ainakun auto mulla ollut kun ostin niin 66tkm ja nyt muuten on 80tkm.

    Äänestä

Tekeekö muilla alusta silleen. et kun parkkipaikalla vekslaatte autoa taakse päin ja painatte jarrua on perä ylhäällä ja kun vapautetta jarrun on perä laskee samoin tekee kun ajaa eteenpän ja pysäyttää jarruilla jää perä ylös ja kun vapauttaa jarrun perä laskee.

Äänestä
  • Noi neloskoppaset on löysiä.Itse laitoin omaani uudet iskarit ja kaksi pykälää jäykemmät jouset,niin kyllä loppu toi vellominen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tdi1 kirjoitti:

Itselläni golf variantti tdi ja ihmetyttää kun sen alusta on niin löysä. Iskarit ovat ainakin kuivan näköiset ja yhtä löysä on etu ja takapää. Taitaa vakiona olla nesteiskarit. Ainakin uuden octavian ja golffin alustat ovat kuin urheilualustoja verrattuna omaani. Ja tuskin ovat iskarit antautuneet kun kilometrejä on tässä 2005 pelissä 70tkm. Ehkäpä sitten nykyisten uusien autojen alustat ovat erilailla viritetyt. ehkäpä pitää vaihtaa uusi alusta niin taas meno maistuu muuten niin mainiossa pelissä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu