Rasvaprosentti

Painoindeksini on 26, joten ylipainoa on jonkin verran 5 kg. Liikun säännöllisesti, joka päivä, yhtenä päivänä sählyä, yhtenä kuntosalilla ja muut päivät käyn tunnin kävely, sauvakävely tai pyörälenkillä.
Kävin luuntiheys mittauksessa ja samalla sain rasvaprosenttini, joka oli aivan järkyttävä yli 40.
Mistä tuo prosentti elinmistössäni kertoo. Löysin netistä taulukon jonka mukaan tuolla % määrällä pitäisi olla merkittävän ylipainoinen jota mielestäni en ole.
Mikä neuvoksi? Onko ruokavalioni päin P:tä?
71116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

liian rasvaista ruokaa. Sinulla on varmaan aika paljon estrogeeniä joten elimistösi varastoi rasvaa herkemmin.

Äänestä

En tiedä oletko nainen, mutta jos, ja keskipituinen, jotakin 165 cm, niin tuolla painoindeksillä sulla on noin 15 kg ylimääräistä, ja kaikki läskiä. Sori vaan, että tämä mielipiteeni taas ärsyttää monia omasta mielestään normaalipainoisia, mutta katsokaa peiliin joskus.

Äänestä
  • Tuntuu olevan se normaali paino aika etäinen käsitys monille. Normaali painohan on BMI 20-25. Nykyään monet ajattelee, että normaaali paino tarkoittaa mallin mittoja ja se alle 20 BMI ei todellakaan ole normaalia eikä terveellistä sen enempää kuin ylipainokaa.

    Äänestä

  • tuntuu kirjoitti:

    Tuntuu olevan se normaali paino aika etäinen käsitys monille. Normaali painohan on BMI 20-25. Nykyään monet ajattelee, että normaaali paino tarkoittaa mallin mittoja ja se alle 20 BMI ei todellakaan ole normaalia eikä terveellistä sen enempää kuin ylipainokaa.

    aivan, mutta tapauksessa missä bmi on 26 ja rasvaprosentti 40, on läskiä niin paljon liikaa että 15 kg pitäs saada pois, toisin olisi asia jos olisi lihaksia enemmän ja rasvaprosentti huomattavasti alhaisempi.

    Äänestä

että rasvan osuus elimistöstäsi on suuri. Sinulla ei siis ole lihaksia juuri lainkaan. Mittaa vyötärönympäryksesi. Jos se on yli 80 senttiä, pitää laihduttaa. Lisää viikko-ohjelmaasi lihasliikuntaa ja pyri saamaan BMI alle 25.

Äänestä

vielä aikaisempaan viestiini, olen tänään hankkinut Omronin kehonkoostumusmittarin. Se näyttää rasva% 24.4 joka mielestäni alkaa olla jo lähempänä todellista. Vaikka tuo aikasempi mittaus oli luuntiheysmittauksen yhteydessä alan epäillä että tuliko siinä joku virhe. Onko kellään tietoa tuon Omronin tarkkuudesta ja luotettavuudesta.

Äänestä
  • Millä aiempi mittaus tehtiin? Jos se oli pihtimittaus, se on tarkempi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Painoindeksini on 26, joten ylipainoa on jonkin verran 5 kg. Liikun säännöllisesti, joka päivä, yhtenä päivänä sählyä, yhtenä kuntosalilla ja muut päivät käyn tunnin kävely, sauvakävely tai pyörälenkillä.
Kävin luuntiheys mittauksessa ja samalla sain rasvaprosenttini, joka oli aivan järkyttävä yli 40.
Mistä tuo prosentti elinmistössäni kertoo. Löysin netistä taulukon jonka mukaan tuolla % määrällä pitäisi olla merkittävän ylipainoinen jota mielestäni en ole.
Mikä neuvoksi? Onko ruokavalioni päin P:tä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu