Gynekologiset syövät

Mulla on jo pidemmän aikaa ollut lähes jatkuvaa välivuotoa. Vaikka käytän e-pillereitä, niukka vuoto jatkuu ja jatkuu, joskus jopa 3 viikkoa putkeen. En ole tullut menneeksi lääkäriin, koska aloitin Seroquelin (antipsykootti) käytön samoihin aikoihin kuin tämä vuoto alkoi, ja olen ajatellut sen olevan vain lääkkeen sivuvaikutus. Ja niin, olen käyttänyt samaa e-pillerimerkkiä jo vuosia ilman mitään sivuvaikutuksia.

Jossain vaiheessa huomasin, että kohdunnapukkaan, ihan kohdunsuun (?) viereen oli ilmestynyt jonkinlainen patti, halkaisijaltaan kenties n. 0,5 cm. Hämmentyneenä koitin uskotella itselleni, ettei se mitään merkitse. Nyt huomasin, että siihen viereen on tullut samanlainen patti. Huomenna tilaan ajan gynekologille.

Olisikos kellään mitään näkemystä tästä aiheesta? Lueskelin lääkäripalstoja, ja niissä sekä patti että vuoto on listattu mahdollisiin oireisiin (kohdunkaulan syöpä, emätinsyötä yms.). Hermoilen täällä enkä saa unta :|
22045
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Aivan samat oireet, kävin äsken juuri lääkärissä ja sain kuulla että tuo omituinen "patti" on kondylooma. Kannattaa googlettaa aiheesta, itse sain jotain voidetta mitä levitetään kondyloomaan kolme kertaa viikossa ja pitäisi kuulemma tehota.. älä huolestu! Itse pelkään kohdunkaulansyöpiä ja vaikka mitä, mutta voishan sitä yhtä lailla päivittäin pelätä auton alle jäämistä tai muuta vastaavaa.. Älä stressaa, päivä kerrallaan! :)

Äänestä

Joo, käy lääkärissä. Voi se olla muutakin kuin syöpää, todennäköisesti onkin jotain muuta. Mutta silti käy tutkituttamassa. Ihmettelen vaan, miten huomasit kohdun napukan vierestä patin, sehän on aika syvällä ... eihän sinne millään näe itse. Vai onko jotain, mistä olen jäänyt paitsi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iuashkakbsj kirjoitti:

Mulla on jo pidemmän aikaa ollut lähes jatkuvaa välivuotoa. Vaikka käytän e-pillereitä, niukka vuoto jatkuu ja jatkuu, joskus jopa 3 viikkoa putkeen. En ole tullut menneeksi lääkäriin, koska aloitin Seroquelin (antipsykootti) käytön samoihin aikoihin kuin tämä vuoto alkoi, ja olen ajatellut sen olevan vain lääkkeen sivuvaikutus. Ja niin, olen käyttänyt samaa e-pillerimerkkiä jo vuosia ilman mitään sivuvaikutuksia.

Jossain vaiheessa huomasin, että kohdunnapukkaan, ihan kohdunsuun (?) viereen oli ilmestynyt jonkinlainen patti, halkaisijaltaan kenties n. 0,5 cm. Hämmentyneenä koitin uskotella itselleni, ettei se mitään merkitse. Nyt huomasin, että siihen viereen on tullut samanlainen patti. Huomenna tilaan ajan gynekologille.

Olisikos kellään mitään näkemystä tästä aiheesta? Lueskelin lääkäripalstoja, ja niissä sekä patti että vuoto on listattu mahdollisiin oireisiin (kohdunkaulan syöpä, emätinsyötä yms.). Hermoilen täällä enkä saa unta :|

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu