Liikkuminen yöllä

Hilma&Onni

Ollaan lähdössä Floridaan lähiaikoina ja kiinnostaisi tietää, kuinka turvallista yöllä liikkuminen on isommilla teillä vaikkapa vuokra-autolla? Tarkoitus ei ole lähteä seikkailemaan aivot narikassa, vaan jos vaikkapa yrittää ajaa Miamista Key Westiin maisemia ihailemaan eikä takaisin ehdi ennen pimeän tuloa.

Onko tuolloin ainoa vaihtoehto jäädä motelliin yöksi (jossain keskustelussa oli mainittu Marathon kaupunki) vai uskaltaako teillä liikkua myös hämärän jälkeen?

Kiitokset asiallisista vastauksista!

2

1276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmeen kertaan tuon Miami - Key West reissun ja pari kertaa yöpynyt Marathonissa, jossa on ihan mukavia ja edullisia motelleja. Kerran ajoimme miesporukassa illalla takaisin ja yön pimeydessä loppumatkan Fort Lauderdaleen. Kyllä isoilla teillä pystyy hyvin ajamaan yölläkin, mutta huomioi, että katuvalaistus on suomalaisen mittapuun mukaan surkea ja jos keli on kostea, niin näkyvyys on olematon. Navigaattori on ehdoton apuväline Miamin lähistön moottoritierampeissa. Lisäksi yliajettuja suuriakin eläimiä näkee paljon teiden varsilla, mutta eipä niitä juuri päivällä näe liikkuvan eli niiden yli ajetaan yöllä. Itse vältän yöllä autoilua, mutta tällaisen reissun kyllä tekisin tavallista suurempaa varovaisuutta noudattaen.

    • Key Westissä

      Matka on aika pitkä Miamista Key Westin eteläisimpään kärkeen. Meitä jäi harmittamaan, että lähdimme vain päiväreissulle, olisi ollut kiva olla yötä ja rauhassa katsella paikkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5243
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5044
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3188
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1914
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      39
      1774
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe