Onko ketään pakko-oireista kärsivän ystävää,perheenjäsentä, puolisoa tms..
Miten suhtaudutte asiaan, yritättekö jotenkin auttaa, onko oireet muuttuneet ajanmyötä yms.
Myös oireista kärsivien näkemykset kiinnostavat esim. puolison tai ystävien suhtautuminen asiaan
Miten suhtaudutte asiaan, yritättekö jotenkin auttaa, onko oireet muuttuneet ajanmyötä yms.
Myös oireista kärsivien näkemykset kiinnostavat esim. puolison tai ystävien suhtautuminen asiaan
Vastaukset 2
Vanhimmat
turhautumisesta vaikka liian vaativasta urakehityksestä,taikka muusta stressiä aiheuttavasta.Pakko-oireet voivat silloin helpoittautua,valitsemalla uran johon on vastaannottokykyä,eikä tilanteen mahdollisesti näin helpoittuen,varmaankaan aviopulisolle tms. läheisille aiheudu ongelmia,jos yleensä on katsonut heidän päänvaivansa johtuneen omista asioistaan.
on ottanut ihan lunkisti.tietää kyllä mistä on kyse.hän on hyvin rauhallinen ihminen ja rauhallisella olemuksellaan rauhoittaa myös minua.hänen seurassaan minun on turvallinen olla.
hänellä on tietysti välillä vaikea ymmärtää minua,koska ei ole itse koskaan kärsinyt minkään moisista mt-ongelmista,joten hän on vain lakannut yrittämästä ymmärtää ja on rauhoittavasti tukena ja läsnä,koska tietää että se saa pahan olon väistymään