Miksi Tietokilpailu-sarjakuvaa on muokattu?

ath

Ostin tässä vähän aikaa sitten kaksi Aku Ankka-kirjaa. Toisen nimi on Aku Ankka parhaat palat 1959. Toisen nimi on Aku koulupoliisina. Molemmissa kirjoissa on sarjakuva nimeltä tietokilpailu. Siinä Roope osallistuu television tietokilpailuun, koska on huomannut, että siinä on naurettavan helppoja kysymyksiä. Myöhemmin hän saa kuulla, ettei hän saa voittaa mitään, koska jos hänen tulonsa ylittävät tietyn rajan, niin hän joutuu maksamaan miljoonaa ylimääräistä veroa.

Parhaat palat 1959-kirjan versiossa Roope tämän kuultuaan päättää hommata itsensä sairaalaan ja hyppää ikkunasta. Hän kuitenkin osuu Akulla olleen tyynykasan päälle. Aku alkaa neuvomaan Roopea tässä vaikeassa tilanteessa. Aku koulupoliisina-kirjan versiossa taas on jätetty ikkunasta hyppääminen pois ja Roope siirtyy suoraan kuuntelemaan Akun neuvoja. Aku koulupoliisina-kirjan versiossa myös on jätetty 2 vikaa ruutua pois. Osaako joku sanoa, miksi tätä sarja kuvaa on muunneltu?

3

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kyllä sarjakuvissakin on Suomessakin sensuurin sakset leikanneet.

      mm. 1970-luvulla julkaistusta Valerian albumista "Liikkuvien vetten kaupunki" suomalainen kustantaja (oliko se Tammi?) nipsaisi jonkun 5-6 sivua pois keskeltä tarinaa Syy: kuvataan USAn armeijan upseeria juovuksissa ja muutenkin asiattomasti käyttäytyvänä. Pelättiin että Neuvostoliiton talutusnuorassa oleva Suomi saa satikutia jenkeistä. Itse sarjakuva käsitteli maailmanlopun tunnelmia kun USAn ydinasevarasto pohjoisnavalla on räjähtänyt, sulattanut mannerjäät ja koko maapallo on kaaoksessa nousevien tulvavesien vuoksi. Sarjakuva itse on ranskalainen (NATO-maa).

      1991 (vai oliko 1992?) Semicin julkaisemasta Kalma -kauhulehden neljännestä numerosta on jätetty yksi sivu pois. Kyseessä on Clive Barkerin kauhutarina "Kukkuloilla kaupungit". Syy: ko. sivulla tarinan päähahmot (2 homoa) pyörivät kelteisillään viljapellossa. Jenkkiversiossa sivu on.

      Ikkunasta hyppäävä Roope on mitä ilmeisemmin nähty vaarallisena roolimallina ja joku sosiaalitantta on puuttunut asiaan uudessa painoksessa. Vaadittiinhan 50-luvulla Suomessa ankoille housujakin koska on siveetöntä kuljeskella pyrstö paljaana.

      Suomalaisissa sarjoissa on varmasti paljon muutakin sensuroitua, mutta kuka niitä kaikkia tietää. Nuokin oheiset pari esimerkkiä ovat tulleet vain pitkään alaa harrastavien keskuudessa. Valerian albumista otettiin 90-luvulla uusintapainos jossa kaikki sivut on tallella ja vasta silloin kysesitä sensuurikohtaa käsiteltiin jossain albumia koskevassa artikkelissa.

      Kalma-lehden puuttuva sivun mysteeri tuli ilmi vasta kun löysin divarista alkuperäisen jenkkiversion.

      • Eipä taida tässä maassa moni asia olla välttynyt jonkinlaiselta sensuurilta 1940-1980 lukujen välillä.

        Sensuuriperusteita on ollut useita, mutta kaikista suurin peruste sensuroimiselle lienee ollut se legendaarinen neuvostovastaisuus. Se tuntui aikoinaan olevan se kaikista suurin synti.

        Olen hiukan ihmetellyt miksi James Bond-romaanit ja elokuvat (ja sarjakuvat) eivät ole koskaan päätyneet sensuurilistalle noina pahimpina rähmälläänolovuosina. Varsinkin kun paljon pienemmälläkin on Suomessa saanut neuvostovastaisuuden leiman.


      • Puuttuva sivu

        Tuo puuttuva kalman sivu tuli esiin myös sarja-info lehdessä joskus samoihin aikoihin kuin tuo itse kalma lehti ilmestyi. Sarja-infossa käsiteltiin jotain homo erotiikkaa sarjakuvissa. Lehden kannessa oli Tom of Finlandin tekemä piirros...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5904
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4830
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3497
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe