keliaakikkona Phuketissa

ruokaa...

Olemme lähdössä ensi keväänä Phukettiin ja nyt näin hyvissä ajoin ptäisi alkaa selvitellä miten keliaakikkona siellä pärjään. Meillä on huoneistohotelli juuri tämän takia, Kata Beachillä. Joten pystyn itse laittamaan ruokaa, jos sillä suunnalla on ruokakauppoja? olen jostain lukenut että Phuketissa on myös suomalaisten pitämiä ravintoloita, koska en tiedä miten paikalliset osaavat suhtautua keliakiaan? Osaatko sanoa Tahaimaalaisesta ruasta noin yleensä, että kuinka yleistä edes on vehnän/ohran/rukiin käyttäminen ruuan laitossa?

kiitos vastauksestasi

2

534

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lupaat että

      et enää massapostita tätä moneen kertaan joka palstalle? Ruis ja ohra eivät todellakaan kuulu thaimaalaiseen ravintoon (duh...) eikä juuri vehnäkään. Ravintolan perusruoka, siis thaimaalaisen ravintolan, on yleensä gluteenitonta, kunhan et tilaa mitään friteerattua. Et kai oikeasti aio sinne matkustettuasi syödä suomalaisissa ravintoloissa? Thaimaassa todennäköisesti vatsasi voi paljon paremmin kuin Suomessa.
      Yksi keliaakikkoystäväni käyttää tätä periaatetta: kun syö mitä paikallisetkin syövät, se on gluteenitonta. Hän ei tosin harrasta massaturistikohteita.

      • Keli24

        Voisin kuvitella että siellä toimivat suomalaiset ravintoloitsijat eivät todellakaan (tai välitä kun ei ole Suomen lainsäädäntöä) tiedä mitään gluteenittomasta ruokavaliosta! Suomessa sentään on useissa (mutta ei kaikissa tiedetä mitään) ravintoloissa koulutettu suomalaista henkilökuntaa, mutta erittäin epätodennäköisesti thaimaalaista henkilökuntaa on koulutettu yhtään mihinkään. Mene keliakiapalstalta kysymään, jos sieltä löytyy joku tietäjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      37
      2112
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      696
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      633
    4. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      492
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      490
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      64
      489
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      480
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      460
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      448
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      447
    Aihe