Tänään nelosella klo. 22.00
Äitimme 29v. painaa 400kg
Kattokaa! mäkin katton:)
Äitimme 29v. painaa 400kg
Kattokaa! mäkin katton:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Toivottavasti saat paljon iloa elämääsi siitä!
Pitää ihmetellä miten sairas tämä maailma ja sen ihmiset ovat :(
Onpa taas tulossa kaikille sensaatiohakuisille tirkistelijöille ja kauhistelijoille oikein kunnon nautintoilta. Mässäilkää!
tuo täti mässäili jo aikaisemmin ;) Mutta tosissaan, miten tuollainen massamäärä ylipäätänsä on mahdollista? Ei johdu sairaudesta (mahdotonta, rasvamäärä ei kasva muuten kuin liikaenergialla) ja jos hän on lihonut syömällä...
Siinä vaiheessa kun on niin lihava ettei itse voi liikkua/hakea ruokaansa niin kuka sitä safkaa tuo??? Ja miksi? Tuossa tilanteessa on jo astetta pahempaa pahoinpitelyä. 29 vuotias nainen ja elämä pilalla. Mikään laihis tai leikkaus ei enää auta..
On se vaan niin, että ruuan kantajalla ei ole vastuuta ollenkaan!
Toi on ihan asia ohjelma, jota sopii katsoa ihan kuka vaan ja ottaa opikseen.
Sen enempää tirkistelemättä, katsottavaksihan se ohjelma on tehty, vai?
Kauhistella pitääkin tuollaista, vai?
Itse en ole mässäilevä missään muodossa!
Tulevaisuudessa meilläkin varmaan iso ongelma.
Miten naiselle on kannettu säkkikaupalla syötävää,ja miten on päässyt tuohon tilaan ilman lääkärissä käyntiä? Herrajestas sentään.
Naisystäväni painaa n.180kiloa mutta se ei meidän elämäämme ole haitannut. Ainoa ikävä asia on ihmisten tuijottelu. Muuten elämän askareet sujuvat melko hyvin ja (se toiminta) on erittäin aktiivista. Suhtautukaa lihaviin ihmisiin ei halveksuvasti! Syrjintä ja halveksunta vain pahentaa syömishäiriösen ihmisen tilannetta! T:Kiltti ja Rakastava hoikka MIES 37v.
Yli 250 kiloisii on Suomessa ollu jo parina viime vuosikymmenenä ja sata vuotta sittenkin on ollu reippaasti yli 200 kiloisii isäntiä. Isännän ei ole välttämättä tarvinnut tehdä tilan töitä olleskaan jos tila on ollut suuri ja vauras. Ei varmaan kovi monia noin pianavia ole ollut mut kuitenkin.
Isosiskoni on (kans) 29v. ja painaa hiukan päälle 200kg. Mitään erikoista lääketieteellistä syytä ei ole, paitsi jos jonkinlainen geneettinen taipumus lihomiseen voidaan sellaiseksi katsoa. Ihan syömällä se on niihin mittoihin päässyt, eikä se itse ainakaan sitä mitenkään peittele tai kiistä.
Mut pitäisi näissä asioissa muistaa, että ei pelkästään paino, vaan myös ihmisen yleiskunto ratkaiseen. Mun systeri on aina ollut painostaan huolimatta aktiivinen liikkuja. Ei se enää missään juoksulenkeillä käy (ui kyllä paljon) mutta se on kuitenkin ihan kohtis kunnossa. Ja ymmärtääkseni esim. verenpaine tai kolesteroli ei ole mitenkään oleellisesti normisuomalaista pahemmat. Tosin se on nuori vielä, saa nähdä mitä sit 20 vuoden päästä on jos se ei laihdu ennen sitä.
Ootko ihan tosissas? 200 kiloo naisella on paljon. Mut se on hienoo et uskaltaa liikkuu ihmisten ilmolla ja jopa uimahallis. Saa kyl varmaan tuijotuksii ja huuteluja perään.
Onhan 200 kiloa tosi paljon oli sitten kyse naisesta taikka miehestä. Se on (onneks?)aika pitkä, jotain 180cm, joten ehkä se painoindeksi on sit hiukan kohtuullisempi kuin 160-senttisellä. Jos nyt sellaisiin indekseihin luottaa.
Se on silleen ihan "ladylike" että vaikka onkin niin iso, se ei pukeudu mihinkään tuulipukutelttaan, vaan ihan fiksuihin vaatteisiin, käyttää koruja ja meikkaa yms. eli on monella tapaa aika näyttävä vaikka onkin niin iso. Ja sen eduks kai voi sanoa senkin et sillä on kilot jakautunut suht' tasaseen ympäri vartaloa, eli ei oo niin friikin näköinen kuin vois olla jos tyyliin maha roikkuis polvissa tms.
Sori vaan mut on aika vaikee uskoa kenenkään yli 200-kiloisen voivan olla "ladylike" tai "ei friikin näköinen". 200 kiloa on kuitenkin neljän laihan naisen verran. Pystyykö sun systeri liikkuun normaalisti ja tekeen asioita?
Luettaisko viestit kunnolla ennenkuin aletaan vastaamaan? Ekassa viestissäni sanoin kyllä että systeri on liikunnallisesta taustastaan johtuen ihan kohtis kunnossa. Ei se missään juoksulenkillä käy (enää) mut sen nyt luulis olevan aika itsestäänselvää.
Ja on kyl sanottava että silloin kun nähdään niin mua kyl huolettaa siskon paino. (vaikka itsekin oon tukeva eli ei sinänsä varaa arvostella...) Eli en todellakaan väitä että 200kg olis jotenkin pikkujuttu.
Joopajoo! Mun vaimo on sairaalloisen lihava ja noi teidän juttunne on typeriä! Vitsi kun tajuaisitte mitä se on ku ei vaimo halua lähtee muksujen ja mun kans kaupoille ku tuijotetaan. Paino viimeks lääkärissä 202kiloa. Liikkuu ja on muksujen kans mut ei haluu oikeen lähtee tontilta pois esim. raflaan syömään mikä ois kivaa koko meidän pesueen kanssa kesäiltana. Typerien tuijottajien takia ei olla käyty vuosiin ulkona syömässä. Älkää olko itsekeskeisiä omaan napaan tuijottajia! Monet illat vaimo on itkenyt just tyhmien kommenttien takia! Mun vaimo on LIHAVA mutta mulle ja muksuille ÄÄRETTÖMÄN RAKAS!
Unohtu sanoo et tiedätteks te miltä myös muksuista tuntuu ku kaverit haukkuu "et teidän mutsi on läski meidän isi ja äiti nauraa teidän äidille" Kerro tsemppi terveisiä siskolles sinä yhden sisko. Systeris ei oo ainoo lihava!
sisko vinkkasi käymään täällä, olen siis "sen yhden sisko" -nimimerkin se yksi sisko. Ihmiset voi olla kauheen julmia. Tuntuu että vaikka montaa muuta pilkan/syrjinnän muotoa nykyään jo osataan paheksua (rotu, sukupuoli, uskonto), yksinkertaisesti ulkonäköön liittyvää pilkkaa harjoittavat monet muutoin fiksut ihmiset. Se on aika erikoista.
Jotenkin ymmärtäisi, että yhteiskunnassa jossa ruoasta olisi oikeasti pula, lihavien mollaaminen olisi luontevampaa - lihava kun on todistettavasti syönyt muita enemmän niitä muutenkin vähäisiä ruokavaroja. Länsimaisessa yltäkylläisyydessä läskivihaa en kuitenkaan voi käsittää. En vaan voi. Tämänkin palstan monet kirjoitukset ovat tästä aivan pöyristyttäviä esimerkkejä.
En tiedä mitä sanoisin rohkaisuksi vaimollesi. Vaikkei se juuri ehkä autakaan, olen itse huomannut että jos elää ja käyttäytyy niinkuin olisi uhri, silloin myös helposti päätyy uhriksi. Jos uskaltaa, silloin helposti huomaa, että ei se niin kamalaa olekaan. Tosin tämä neuvo ei välttämättä juuri lohduta silloin kun uskallus ja itsetunto on heikoilla. Toivottavasti te voitte kuitenkin puhua keskenänne näistä asioista avoimesti?
En tosiaankaan tiedä montako Suomessa on yli 200 kiloisia mutta luulisin ettei kovin montaa. Tälläkin keskustelupalstalla nimimerkki Kotleetti on 225-kiloinen mies (pituus oli jotain yli 180 cm, harmi kun profiilit on nyt piilotettu) ja muistaakseni 35-vuotias. Liikunnallinen vaikkei myöskään juoksulenkkejä tee. Eikä häpeä kilojaan. Kuinkahan monta yli 200-kiloista tänne ilmoittautuisi?
Eihän se 200 kiloa kenellekään hyväksi voi olla mutta jotkut pärjää, joku toinen voi olla jo hyvin sairas 150-kiloisena. Ja toisilla on itsetuntoa sen verran ettei piittaa tuijotuksista ja hihityksistä mutta toista ne voi satuttaa pahasti.
koko ohjelma.Ei hyvänen aika 8 hampurilaista kerralla lärviin.Yööööööööökkkkkkkkkkkkk..............
Ihmiset, jotka päästävät itsensä siihen kuntoon, ovat VAKAVASTI MASENTUNEITA. He tarvitsisivat kipeästi terapiaa.
Ja mielestäni henkilöt, jotka ruokkivat toisia kuoliaaksi, täytyisi saada vastuuseen. Käsittääkseni tällä ohjelman naisella oli personal cook???? Ihmetyttää vaan että millä kaiken kustantaa.
nainen 400kg kuoli sitten kuitenkin:(
kustannukset maksaa joku muu!
omaiset voi tappaa äitinsä tuolla tavalla.Karseeta.
En nähnyt aivan alkua kun katoin kympin uutisia joten en tiedä milloin ja miten oli päässyt noin lihomaan. Mutta lopussa nähtiin miten siinä käy kun liikaa paisuu.
Ameriikka on edellä kaikessa, niin hyvässä kuin pahassa. Elintaso sairaus tuo lihavuus, se oli suuri määrä kun eilisessä ohjelmassa kerrottiin, kuin paljon ihmisiä on ylipainoisia ja mikä määrä sairailloisen lihavia, ken muistaa? en pannut mieleeni...
Mutta kuitenkin säälittävää, miten sääliksi kävi lapsiakin:(
Suomessa ei taideta ihan olla tällä tasolla, vaikka lihavuus on kasvussa.
Mitä olen pannut merkille, on nuorison lihavuus ja oikeastaan jo ihan pienestä lapsesta näkee mitä kotona syödään!
kiloa painavaa ihmistä. Ne on läskejä ihan kaunistelematta, ne on läskejä kaikki.