Ettei tule iloisia yllätyksiä lomamatkan jälkeen, niin vinkiksi :
gsm-puhelut hintataso lipoo 3 euroo /minuutti ja laskutus 30 sek jaksoissa = 1min 3sek = 1,5min laskua...tekstarit hipoo euroa kappale.
et paikallinen telekortti tulee halvemmaksi...
gsm-puhelut hintataso lipoo 3 euroo /minuutti ja laskutus 30 sek jaksoissa = 1min 3sek = 1,5min laskua...tekstarit hipoo euroa kappale.
et paikallinen telekortti tulee halvemmaksi...
Vastaukset 8
Vanhimmat
mina en ainakaan viesteista maksanut kuin n. 0,20 € kappale. puhelut tuli kylla kalliiksi... mutta ei nyt noin kalliiksi!!!
paikallinen sim-kortti on hyva vaihtoehto, jos viipyy alle kaksi viikkoa. kahden viikon kuluessa blokkaavat puhelimen verkosta, jos puhelinta ei ole turkkiin rekisteroity.
Olin turkissa ja soitin siskolle suomeen, 2,80 minuutti ja jos mulle joku erehty soittamaan niin maksoin jokaisesta vastaan otetusta minuutista 1,1 euroa.. että viestit kunniaan, ne sentään maksko vaan28 senttiä kipale
No kokemuksella voin kertoa että kyllä nuo hinnat pitäävät ainakin melkein paikkaa. Tuli noin kuukaus takanperin soiteltua muutama promillepuhelu, kun piti päästä jakamaan tuttaville kaikki se tarpeellinen fakta eli kalja oli halpaa ja laskukin oli sen mukainen.
Joo, ei ollut mitään halpaa lystiä soitella kotiin. Muutaman kerran soiteltiin ja laiteltiin tekstareita, lasku tuli noin 100 €. Tosin opas kyllä varoitteli jo bussissa menomatkalla.
Turkin osalta pelkästään 106€ alvit päälle. Kyllähän se vähän yllätti, että hinta on niin kova, kun ei tullut etukäteen hintaa katsottua. Kuvittelin se olevan USA:n tasoa, mutta mentiinkin reippaasti yli. Kalliimpia paikkoja ei taida löytyä kuin esim. Israel ja Keski-Afrikan valtioista. Turkissa hinta puheluille 2,60€/min ja tekstarit 0,28€/kpl. Operaattorien rosvoustahan se on, ei muuta. EU:han on määrittänyt hintakaton puheluille EU:ssa, mutta muualla ryöstetään surutta. Ja muistakaa, että hintakatto ei koske dataliikennettä EU:ssa, vain puheluja.
Kyllä minutkin nuo Turkin hinnat yllätti, sain 200euron puhelinlaskun, mutta kyllä se EU maistakin on melkoisen kallista soitella ja tekstata. Esim. roaming hinnat EU-maissa DNA-liittymällä: soittaminen 0,55€/min, puhelujen vastaanottaminen 0,2684€/min ja tekstiviestit 0,28€/kpl, tiedonsiirto 10,99€/MB.
Toki puhelut jää reilusti alle Turkin hintojen, mutta tekstiviestit on ihan saman hintaisia.
Halpaahan se on jos rahalla selviää:) jättää luurin kotiin niin eipä tule laskuja,ostaa paikan päältä puhelinkortin jos Suomeen soittelee.
tule kalliiksi?????