Tervehdys.
Oletteko kuulleet, onko jollakin pettänyt otsikon mukainen tiiviste?
Vakuutus vaatii ko. tiivisteen vaihtamista joka 7´s vuosi. Millläköhän pesteella??
Mimmosia ongelmia on odotettavissa...
Aion vaihtaa itse ko. tiivisteen!
Kertokaa kokemuksianne tiivisteen vaihdosta!!!
Aulis
Oletteko kuulleet, onko jollakin pettänyt otsikon mukainen tiiviste?
Vakuutus vaatii ko. tiivisteen vaihtamista joka 7´s vuosi. Millläköhän pesteella??
Mimmosia ongelmia on odotettavissa...
Aion vaihtaa itse ko. tiivisteen!
Kertokaa kokemuksianne tiivisteen vaihdosta!!!
Aulis
Vastaukset 7
Vanhimmat
Omassa veneessäni ei ole haitaria eikä haitaritiivistettä. Kiinnostaa kumminkin mistä nyt keskustellaan.
volvon vetolaitteen kumi,joka pitää valmistajan suosituksen mukaan vaihtaa 7 v. välein.vakuutusyhtiö voi nikotella korvauksista,jos ei ole noudattanut ohjetta.törmäyksessä vetolaite pyrkii jatkamaan matkaa ja voi näin ollen rikkoa kauluskumin.yleensä hyvä kuntoisia 15 v. isässäkin,mutta takuu loppuu 7 v.voi vaihtaa itse,mutta on aika homma ja kumi maksaa yli 300.
http://www.markkanen.net/?page=albireo_vetolaite
Tutustu viralliseen totuuteen palkeenvaihdosta.
Vetolaitteen S110 ohje valmistajalta itseltään ruotsalaisen NF:n kotisivun kautta:
http://nf.broach.se/motorer/volvo-penta/md5/1983-03-volvo-penta-s110-gummitaetning.pdf
Jos haluat tehdä sen vielä yksinkertaisemmin, katso samoilta sivuilta: http://83.227.180.6/balgbyte.html
Ei tarvitsen erottaa konetta ja vetolaitetta, vaan katkaista vetolaite ja - yksinkertaisesti vaihtaa kumi.
...näytetään hajonnutta paljetta. Se on kieltämättä sikäli halju juttu, että halkeama ei välttämättä näy ellei paljetta pääse vääntelemään. Mutta parin kauan alallaolleen hyvämaineisen korjaamon kaverit ovat vakuuttaneet, etteivät ole ikinä nähneet vanhuuttaan hajonnutta paljetta. Sensijaan he kertoivat, miten niitä hajoaa: nostoliina väärään paikkaan => vääntää vetolaitetta => palje ottaa kipeää.
Arvelisin, että jos tietää veneensä "nostohistorian" tarkasti, voi olla aika rauhallisin mielin vaikka 7 vuoden suositusväli olisi tullut eilen täyteen. Mutta ei sitä paljetta kannata silti loputtomiin vanhentaa. Jos ei muuten, niin mielenrauhan kannalta lienee mielekästä jossain vaiheessa uusia.
Kiiti kommenteistanne.
Tein ko. tiívisteen vaihdon.
Volvolta tuli seikkaperäiset ohjeet..
ja momentit pulteille.
Kuinka ollakkaan, irronnessa tiivisteessä oli päivämäärä 12.11.1981, HEhhh..
siis n. 27v vamha... ja hyvin toimi!
Asensin paikalle tiivisteen joka oli 02/2008 valmistunut. Valmistja oli Nokia suomessa.
Hintaa koko hommalle tuli alle 400 €
(siis töineen varaosineen päivineen).
Keväällä pääsee hyvillä mielin jatkamaan purjehdusta!
Moi!