Citroen

kuin Peugeot, mutta tämähän on aina tiedetty.
Mistä se muuten johtuu, autothan tulevat samasta konsernista, tehty myös suurelta osin samoista osista?
81164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sanoisi. Ei niissä juuri eroa ole. Molemmat varsin laadukkaita. Molempia olen omistanut. Eipä ole mitään negatiivista kerrottavaa. Aina ne nuo riisikupit peittoavat.

Äänestä
  • sen kertoo jo jokainen testit, katsastusluvut jne...eli äläpäs nyt puhu soopaa..

    Äänestä

Rennesin tehtaalla tehdään Citroenit C5 ja C6 sekä Peugeot 607, kaikilla sama pohjalevy pienin muutoksin samoja moottoreita ja vaihteistoja käytetään myös. Sitten korin peltiosissa niissä ei ole mitään yhteistä. C6 ja 607 edustustason autoja ja kyllä tästä uudesta C5 autosta huokuu myös samaa laadukkuutta.

Äänestä
  • Jos verrataan vaikka 01-06 C5 ja 607 niin 607 on vähävikainen ja kaikin puolin mahtava ajaa. C5 taas oli semmoinen romu että oli synti että semmoinen markkinoille ede päästettiin.

    Äänestä

  • valtava. kirjoitti:

    Jos verrataan vaikka 01-06 C5 ja 607 niin 607 on vähävikainen ja kaikin puolin mahtava ajaa. C5 taas oli semmoinen romu että oli synti että semmoinen markkinoille ede päästettiin.

    En vanhoja muistellut, vaan tämän päivän tilannetta.

    Äänestä

  • valtava. kirjoitti:

    Jos verrataan vaikka 01-06 C5 ja 607 niin 607 on vähävikainen ja kaikin puolin mahtava ajaa. C5 taas oli semmoinen romu että oli synti että semmoinen markkinoille ede päästettiin.

    mikä niissä 01-06 oli vikana? 607 ja C5 omistajana ihmetyttää kommentti.

    Äänestä

  • noin fiksuna kirjoitti:

    mikä niissä 01-06 oli vikana? 607 ja C5 omistajana ihmetyttää kommentti.

    Katso listaa, äläkä ihmettele ja puhu täällä paskaa citroenin hyvyydestä kun kaikki vikasarjalistat kertoo totuden citroen autoista, vaikaherkkä ajoneuvo.

    Äänestä

  • xantiamies kö? kirjoitti:

    Katso listaa, äläkä ihmettele ja puhu täällä paskaa citroenin hyvyydestä kun kaikki vikasarjalistat kertoo totuden citroen autoista, vaikaherkkä ajoneuvo.

    aluksi C5 vikalista HS sivuilta
    C5 (2001-2004)
    Moottoriviat
    Moottorinohjausjärjestelmän vikoja erityisesti bensiinimoottoreissa vuosimallissa 2002.
    Ajonestolaitteen vikoja vuosimallissa 2002.
    Polttoainepumpun vikoja vuosimallissa 2001.
    Polttoaineletkuvuotoja.
    Sytytyspuolavikoja.
    Venttiilinnostimet takertelevat kylmässä 2 litran koneessa.
    Vaihteiston ja voimansiirron viat
    Paljon ajettuihin levypyöriin saattaa syntyä murtumia. Levypyörät on vaihdettava. Takaisinkutsu 26.8.2003.
    Pyöränlaakerivikoja.
    Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat
    Etualatukivarren pallonivel on väljä.
    Raidetangon päät ovat väljät.
    Sekalaiset viat
    Pissapojan pumppu on rikki.
    Ilmastointilaitteen vikoja.
    Pakoputkistoviat
    Pakoputkisto on murtunut vuosimallissa 2001.
    Ja sitten avensis vastaava
    Avensis (1998-2003)
    Moottoriviat
    Virtalukon vikoja vuosimallissa 2002.
    Moottorinohjausjärjestelmän vikoja.
    Dieseleissä D4D turbovikoja (150 000-250 000 kilometriä ajettuja).
    Vuosimalliin 2001 saakka 2,0 litran moottoreissa voi kaksimassavauhtipyörä hajota.
    VVT-i moottori saattaa kuluttaa öljyä. Vika johtuu männänrenkaista, jotka kuluttavat sylinterit. Vaihdettu puolimoottoreita takuuna.
    Polttoaineputkistovikoja vuosimalleissa 2000-01.
    Polttoainepumppuvuotoja.
    Vaihteiston ja voimansiirron viat
    Kytkinvikoja. Kytkimen painelaakeri pitää ääntä.
    Jarruviat
    Jarrut ravistavat, jarrulevyt saattavat olla kierot.
    Takajarrulevyt ruostuvat.
    Ajovakauden kiertoliiketunnistimen vika. Takaisinkutsu 1.9.2004.
    Viallisen jarrutehostimen alipaineletkun vaihto. Takaisinkutsu 13.6.2005.
    Käsijarruvikoja.
    Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat
    Taka-alatukivarren kiinnityspultit löystyvät. Takaisinkutsu 1.12.2004.
    Ohjausakselin virheellisesti asennetun alanivelen korjaus. Takaisinkutsu 10.5.2004.
    Ohjauspylvään väliakselin uraliitos löystyy. Vaihdetaan väliakselin asennelma. Takaisinkutsu 23.6.2006.
    Raidetangon päät ovat väljät.
    Alatukivarren pallonivel on väljä.
    Iskunvaimenninvika.
    Sähköviat ja valoviat
    Ajovalojen vikoja vuosimalleissa 1999-2001.
    Istuinlämmitys on rikki.
    Ruosteviat
    Polttoaineen täyttöputki ruostuu puhki. Täyttöputki on vaihdettava. Takaisinkutsu 15.1.2005.
    Kummassa on pitempi????

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


laadukkaampi kirjoitti:

kuin Peugeot, mutta tämähän on aina tiedetty.
Mistä se muuten johtuu, autothan tulevat samasta konsernista, tehty myös suurelta osin samoista osista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu