Sjögrenin syndroomasta

Minulla epäillää Sjögrenin syndroomaa. Katselin oireita netistä, ja kyllä ne minulle sopivatkin. Voisiko joku kyseistä tautuia sairastava kertoa, millaista elämä Sjögrenin syndrooman kanssa on? Kiitos!
21075
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vietän ihan normaalia elämää, joskus silmät kuivaa, mutta siihenkin auttaa silmätipat. Mitään lääkitystä minulla ei ole. Raskautta suunnitellessa täytyy olla yhteydessä lääkäriin.

Äänestä

Hei! Minulla on kyseinen tauti vielä lievähkön nivelreuman lisäksi. Ollut tämäkin varmaan jo useita vuosia, mutta lopullinen varmistus tammikuussa 08, sillä sylkirauhas-kokeella(suun limakalvobiopsia). " Kelju " tauti tää on ainakin, mulla oireilee väsymyksenä, limakalvot kuivuu ja niitä limakalvojahan ihmisellä riittää. Onhan se tulehduksellinen reumasairaus...joten lihas-ja nivelkivut aikamoiset. Minä olen nytkin sairauslomalla, mutta kyllä tään kanssa pystyy elämään. Parantavaa lääkitystähän ei ole, mutta lääkkeet oireiden lieventämiseen minullakin on ollut noin vuoden, olen vähän yli viis' kymppinen nainen ja naisten tautihan tää suurimmaks' osas onkin. Kirjoittelen vielä lisääkin ....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa haluava kirjoitti:

Minulla epäillää Sjögrenin syndroomaa. Katselin oireita netistä, ja kyllä ne minulle sopivatkin. Voisiko joku kyseistä tautuia sairastava kertoa, millaista elämä Sjögrenin syndrooman kanssa on? Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu