vai onko tyttö joutunut rikoksen uhriksi ja kidnapattu. Jos hän ei vaan halua tulla perhekotiin takaisin, niin 17-vuotiasta on kuultava hänen omassa asiassaan eli asumisessaan muun muassa. Sossutantta, nyt kuulolle.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810210165712_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810210165712_uu.shtml
Vastaukset 13
Vanhimmat
kauankohan tyttö on oikeasti ollut kateissa,kun muissa uutisissa sanotaan kadonneen jo 20.9 ja tuossa iltalehdessä että eilisestä asti
Toivottavasti tytöllä on kaikki hyvin. On vaan huolestuttavaa nykyinen ilmiö kun tuollaiset alaikäiset, Minttua nuoremmatkin ovat niin innokkaita piiloutumaan itseään huomattavasti vanhempien miesten luo. Siellä on tarjolla muutakin kuin alkoholia...vaarana kaikenmaailman taudit, puhumattakaan henkisistä vaurioista.
tai saat kunnianloukkaussyytteen.
että on poliisit ja puoli valtakuntaa hälytetty näiden lastensuojeluviranomaisten "aikaansaannosten" eli sijoitettujen ja litomaan lähteneiden nuorten perään.
Tämän ikäinen teinihän voisi olla jo mahdollisestikin toista vuotta opiskelemassa amiksessa ja asua jo omillaan vieraalla paikkakunnalla. Tai asua poikakaverinsa kanssa ja käydä lukiota, taikka olla reilaamassa euroopassa, aupairina ameriikassa, saksassa taikka töissä ruottissa vanhainkodilla, norjassa kalatehtaalla taikka iltalukiossa ja päivät duunissa jne.
"inharealismia" että tuon ikäiset tytöt löytävät piilopaikan ja "auttavan" käden juuri vanhempien miesten (pedofiilien) suojista.
Miksei kukaan muu välitä auttaa tuon ikäistä tyttöä kuin pedofiili seksiä vastaan. Miksi sosiaaliviranomainen ei auta eikä kuule, vaikka nostaa palkkaa työstään. Huostaanotettu lapsihan on sossutanttansa vastuulla. Sossutantan on autettava ja hoidettava hänen asiansa. Mitä tämän tytön sossutantta on tehnyt tytön hyväksi ennen kuin tyttö päätti häippästä.
Jos pedofiili on mukana kuvioissa, niin sehän joutuu vankilaan. On vain ajan kysymys, koska mies jää kiinni. Nyt on kysymys siitä, miksi teinitytöttöjen ainoa tie vapauteen perhekodista on pedofiilirinki.
Kuten tuossa yksi asiasta selvästi tietoinen aikuinen kuvaili, monet tytöt ajautuvat pedofiilien käsiin karkureissuillaan. Surullista, että lastensuojeluviranomaista pitää pelätä ja paeta niin paljon, että tuo on lapsen mielestä parempi vaihtoehto. Mielestäni sosiaaliviranomaisetn pitää katsoa peiliin jokaisen karkaavan lapsen kohdalla. Kuuliko viranomainen lasta, seurasiko hänen tilannettaan ja pitikö huolen, että lapsi on onnellinen siellä sijoituksessa, mihin virkamies hänet lykkäsi.
Toisaalta, kun lapsi sijoitettuna on rahantekoväline, niin hän oppii siten esineellistämään itsensä, ja mennessään ns. maan alle, niin ennen pitkää hänen on elääkseen vaihdettava perhekotiyrittäjä sutenööriin, jos kukaan muu ei rahoita hänen karkureissuaan eikä etsintäkuulutettuna voi etsiä laillisia töitä tai mennä kouluun.
Tässä on eräs nuorempi kadonnut. Toivottavasti hän on karannut omasta tahdostaan eikä joutunut rikoksen uhriksi.
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2008/10/735642
Luulisi, että kaltoinkohdeltu lapsi ei halua lähteä hyvästä ja onnellisesta uudesta kodista, johon hänet on sijoitettu. Katsokaas peiliin.
näissä sijoittujen nuorten karkureissuissa, että heti tulee koko valtakuntaan leviävä "etsintäkuulutus". Oma tyttäreni karkaili rankimmassa kapinointivaiheessa vanhemman miehen luokse, joka vielä sitten käytti häntä hyväkseen. Tästä kaikesta oli vahva epäily ja asiaa vietiin poliisille saakka kun tilanne ei muuten millään konstilla näyttänyt rauhoittuvan. Poliisia ei kiinnostanut... kerran kysyivät useamman päivän karkureissun aikana kun heitä "vaivasin" puhelinsoitoillani, että onko lapsi huostaanotettu? Kertoivat suoraan, että huostaanotettua aloitetaan etsimään heti, mutta muuten odotellaan muutama päivä. Mikä helvetti siinä on, että lastensuojelulaitokset saavat viranomaisapua, mutta hädässä olevat vanhemmat eivät vaan heidän täytyy yksin pelkästään omin voimineen jaksaa etsiä useampi vuorokausi. Luonnollisesti jokainen vanhempi tekee niin vaikka kuukausia, mutta luulisi myös viranomaisilta apua tulevan. Turha luulo!
Pakko hieman kertoa meidän tilanteestamme. Siskoni sijoitettiin kolme vuotta sitten perhekotiin koska äitimme oli kykenemätön hänestä huolehtimaan ja minä olin sosiaalin mielestä liian nuori (21 vuotta) hänestä huolehtimaan. Sisko kertoi laitoksen oloista minulle ja yhdessä lähdimme hakemaan siirtoa muualle. Tämä ei koskaan onnistunut koska sosiaalin mielestä kaikki oli vain turhaa teinin kapinaa. Sisko kesti olemistaan tässä perhekodissa puoli vuotta kunnes päätti karata erään viikonloppuloman päätteeksi. Aluksi etsinnät olivat suuret sen jälkeen ne loppuivat kokonaan. Siskoni oli kaiken kaikkiaan karkuteillä 8 kuukautta jonka jälkeen sosiaali vihdoin uskoi että takaisin tuohon perhekotiin häntä ei voi laittaa. Tämän jälkeen siskoni siirrettiin toiseen perhekotiin jossa hän asui puoli vuotta kunnes oli täysi-ikäinen. Eli kyllä se perhekoti voi olla vankila johon ei halua palata... ja kateissa voi olla ihan hyvin pitkäänkin ilman että piilottelee jonkun miehen luona. Siskoni vietti koko karkumatka ajan yhteisen ystävämme luona josta häntä ei osattu etsiä.
Että saa sanoa oman mielipiteensä siitä, että missä haluaa olla.Joten jos perhekoti ei mielytä, niin pitäisi päästä kotiin tai jonnekin muualle. Eli mielestäni häntä siis pidetään siellä vankina, joten en yhtään ihmettele, että on lähtenyt karkuun. Omat lapseni, jotkaa ovat nuorempia, lähtevät usein. Nuorempani useammin kuin vanhempi. Nuorempi kun ei ymmärrä, ettei kävellen pääse kotiin. Onneksi ilmoittaa aina minulle (vaikkakin perhekodissa riehutaan siitä), että on lähtenyt taas kotiin. Pakko, vaikka en oikeastaan haluaisi, ilmoittaa perhekotiin, että taas on lapsi maailmalla, että etsikääpäs nyt sitten.
Kohtahan tyttö saa sanoa oman mielipiteensä. Ikävä tosiasia vaan on, että kaikki tuonikäiset eivät ole vielä kypsiä ottamaan vastuuta teoistaan.
asioissaan.
jos aletaan miettimään että kuka on ja kuka ei ole jotain niin sitä saa vielä monen 50 vuotiaankin kohdalle miettiä
että kykeneekö ja onko kypsä vastaamaan omista tekemisistään vai ei.......
ja jos aletaan kyseenalaistamaan jonkun henkilön vastuuttomuutta tai vastuullisuutta
niin siinä tapauksessa on sitten lain mukaan haettava holhouspäätöstä jne.
Lehden mukaan tyttö on ollut jo kuukauden muualla, joten perhekoti ainakin menettää hoitopalkkionsa, kun ei kerran ole hoitanut sijoitettua.
Siksi tuo mittava poliisioperaatio on järjestetty, ettei seuraavankin kuun tienistit jäis tytöstä saamatta. Kyseessä ei siis ole ikävöinti tunnetasolla vaan rahan ikävöinti.