talletuskorkojenkin on laskettava ,ja mitä sitten,Eurot katoaa pankkitileiltä,kun jo näilläkin talletuskoroilla kannattavuus on nollilla,melkeimpä on turvallisempaa pitää eurot sukanvarressa,eihän rahan ulosantaminen voi olla halvempaa,kuin sisäänosto,esim lainakorot 8-9 % marginaali,ja talletuskorot 7% paikkeille,tämä jarruttaisi lainanottoa (ikivelka) asuntojen hinnat pysyisi oikella tasolla = alhaisemmat hinnat,joten hinnan alennuksen voi siirtää hiukan korkeampiin korkoon,on velkaa ottavalle edullisempi vaihtoehto.Spuli.
Jos korko laskee
tapahtuu että
6466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei todellakaan kannata pitää pankeissa. Maailma on täynnä muita sijoituskohteita kiinnostuneelle, esim öljyyn liittyvät jutut jne. Itsellä vielä asunnon myynnistä jääneet säästöt tililla suurimmaksi osaksi, sijoituskohteita haetaan, ei kuitenkaan asuntoa, ei tunnu järkevältä ostaa.
tietysti siirtyä muihin sijoituskohteisiin (pörssi?) jos talletuskorot tippuvat, mutta aina se on kannattavempaa pitää rahat tilillä 3%:nkin korolla kuin täysin ilman korkoa "tyynyn alla".
Ja mikäli pankit alkavat kärsiä talletuspulasta, niin keskuspankilta voi lainata lisää, se pankeille lainaaminenhan on keskuspankin perimmäisiä tehtäviä, eli ei pankeilta raha tule loppumaan. Sen hinta vain vaihtelee.
Kysyin juuri asuntolainan koron mariginaalia, ja OP lupasi 0,5% peruskoron päälle, ts. kokonaiskorko tulee olemaan 5,5%. Se on enemmän mitä se on ollut, mutta aivan naurettavan vähän verrattuna siihen mitä 1990-luvulla maksoimme.
on käytössä eurot, joten se mitä 90-luvulla maksoimme jostakin korkoa, ei vertaudu mitenkään tähän päivään.
sama prosenttuaalisesti,se antaa tai ottaa saman määrän suhteutettuna rahan arvoon/euroaika /markkaaika.
Eipä taida kukaan muistaa että 90luvulla lainaa jos oli 250000 lainaa niinkuin meillä ja peruskorko taisi olla 7,5 tai ainakin lähellä, niin oliltiin aina liemessä lainanmaksu päivänä no selvittiin. Nykyään se olisi euroissa pulitoista miljoonaa mummoo niin kyllä sillä korolla on merkitystä. Ei ne palkat niin hirveästi ole ainakaan duunarilla nousseet, nykyään kun työmailla pyörii virolaisesta kiinalaiseen. Eikä tuo työllisyyskää niin hyvältä näytä, tosin työntön pärjää niin kauan kuin ansiosidaista riittää mutta sitten on ehjä edessä ja sitten on asuntoja myynnissä sopivasti.