Ihan vaan ihmetyttää kun stena saa laskea öljy sekä ties mitkä muutkin kemikaalit suoraan ojien kautta kymijokeen! Eikä ketään tunnu kiinnostavan se? Kiinnostaako sitten kun paskat on omassa pihassa? Mediat juoksee karkuun kun yrittää saada asiaa esille ja virkamiehet väistelee! Ainoa lohtu on että homma on jo syyttäjällä. Voisivat vaan viranomaiset puuttua toimintaan heti eikä vasta tuomion tultua.
Stenalla EI ole voimassa olevaa ympäristölupaa ongelmajätteidensä hoitamiseen.
Kotkan poliisi sekä palolaitoskin on todennut ongelmat.
Joonas Penttilä
StenaMetalli saa rikkoa lakia??
17
1157
Vastaukset
tunnu todellakaan ketään kiinnostavan, on mediaseksikkäämpi vastustaa ydinvoima ja rakentaa
Pietariin jätevedenpuhdistamo, Kotkassa voisi luonnonsuojelu aloittaa omasta takapihasta.
Kysa on julkaisu on yksi ainoa kirjoitus. Taitaa olla tabu kansainvälinen suurpääoma edustava yhtiö saa suojelu sekä lehdistöltä että ympäristölautakunnalta.- Kauko Kiito
Että Stenalta valuu öljyä kymijokeen??
- näiden
Kauko Kiito kirjoitti:
Että Stenalta valuu öljyä kymijokeen??
tarvii mitään koskaan todistaa. Riittää kun höpöttää satuja.
- Joonas Penttilä
Kauko Kiito kirjoitti:
Että Stenalta valuu öljyä kymijokeen??
Todellakin pystytään ja pystyy kaikki sen toteamaankin jos on kiinnostusta mennä katsomaan. Monta mapillista todisteita syyttäjällä. parhaimpina ehkä todisteet maaperän saastuttamisesta. (Yksityisellä teetetyt tutkimukset). Naapuri talosn kellarikin on täynnä stenan öljyistä vettä. Naapuritalon sadevesiviemäreistä noisee bensan haju. Ei tätä voi uskoa edes tapahtuvan suomessa.
Joonas Penttilä - Joonas Penttilä
Joonas Penttilä kirjoitti:
Todellakin pystytään ja pystyy kaikki sen toteamaankin jos on kiinnostusta mennä katsomaan. Monta mapillista todisteita syyttäjällä. parhaimpina ehkä todisteet maaperän saastuttamisesta. (Yksityisellä teetetyt tutkimukset). Naapuri talosn kellarikin on täynnä stenan öljyistä vettä. Naapuritalon sadevesiviemäreistä noisee bensan haju. Ei tätä voi uskoa edes tapahtuvan suomessa.
Joonas PenttiläJa tosta että meneekö öljy kymijokeen? KYLLÄ menee. Sitä avustetaan ihan kaupungin palopostilla josta lasketaan ojaan täydellä paineella vettä jotta oja näyttäisi puhtaalta.
Joonas Penttilä Kauko Kiito kirjoitti:
Että Stenalta valuu öljyä kymijokeen??
Hylkäsi ympäristölupa romuautojen vastaanototon, koska kyseisessä laitoksesta puutu toimintaan
edeltävät sisätilat, laitoksesta puuttuu täysin ympäristölle vaaralaiseksi luokiteltuja nesteiden poistolaiteet, laitos kiertää määräykset vastaanottamalla romuautot sekapeltinä.
Todisteet, eihän siitä tarvitse kun aja ohi kun näkee minikalaisesta sekapeltistä on kysymys.
Tosin maailmanmarkkinahinnat ovat nyt romahtaneet, ja autonromut saavat nyt jäädä pihoilla ja metsissä.- Öljylämmitys
Joonas Penttilä kirjoitti:
Todellakin pystytään ja pystyy kaikki sen toteamaankin jos on kiinnostusta mennä katsomaan. Monta mapillista todisteita syyttäjällä. parhaimpina ehkä todisteet maaperän saastuttamisesta. (Yksityisellä teetetyt tutkimukset). Naapuri talosn kellarikin on täynnä stenan öljyistä vettä. Naapuritalon sadevesiviemäreistä noisee bensan haju. Ei tätä voi uskoa edes tapahtuvan suomessa.
Joonas PenttiläKun tuoksahtaa öljy vai Bensa vai mikä se oli.
- Ei voi olla totta
Joonas Penttilä kirjoitti:
Ja tosta että meneekö öljy kymijokeen? KYLLÄ menee. Sitä avustetaan ihan kaupungin palopostilla josta lasketaan ojaan täydellä paineella vettä jotta oja näyttäisi puhtaalta.
Joonas PenttiläMitä sontaa. Kaupunki käy palopostista päästämässä vettä ojaa ei jumalauta uskotko ihan itsekin tuohon
- PerusRaul
Asiaan on yritetty saada kovastikin muutosta. Olen itse käynyt paikalla ja tutustunut TODISTUSAINEISTOON, joka on dokumentoitu kuvin, selvityksin ja päivämäärin. Aikaa meni useita tunteja. Lisäksi tein maastokierroksen, jonka aikana omin silmin näki tilanteen.
Olen alueen asukkaan pyynnöstä, sekä omasta tahdosta hoitanut asiaa. Omasta tahdosta siksi, että viranomaisia ei tunnu kiinnostavan ja koska tilanne on mielestäni pöyristyttävä. Olen yrittänyt mm kirjoittaa asiasta kymäriin, mutta julkaistu ei. Perussuomalainen lehdessä asiaa käsiteltiin. Lisäksi olen vienyt asiasta tiedon Perussuomalaisten eduskuntaryhmälle, Raimo Vistabackalle. Hän teki asiasta kirjallsen kysymyksen.
Asiaan vastasi asuntoministeri!?!?!? ei ymp ministeri Lehtomäki, tästä olen tehnyt ympäristöministeriölle kyselyn, johon ei ole viitsitty vastata. Nythän on ollut tietoja, että ymp ministeriö olisi lopetus ja yhdistämisuhan alla. ASIALLA KEPU JA VANHANEN. Eihän toki sovi, että maanviljelyksien päästöistä puhutaan liikaa. Tai että vaadittaisiin kunnon suojakaistaa peltojen reunaan.
Kirjoituksiani asian tiimoilta on
www.raullehto.ehdolla.fi
sivulla, lisäänpä sinne kyselyn lehtomäelle, jos ei se vielä siellä ole.
Tiusanen, Griinari ja muutama muu on asiasta tietoinen. USKALLUSTA tai HALUA asiaan puuttumiseen ei ole ollut. Tosin epäilen että halua tulee, kun PERUSSUOMALAISET ovat asiaan puuttuneet, eihän se sovi, että PS yksin saisi jotakin aikaan.. Vihreillä aika menee monikulttuuriin, ei enää ympäristöasioihin...Tiusasella johonkin muuhun....
Stenallahan oli autoonnettomuus tässä viimeviikolla,eipä ollut lehdessä mitään.
KUN PERUSSUOMALAISET nousevat valtuustoon, pyydän heitä Kymen PS piirin varapj:nä ottamaan asian valtuustossa esiin, monen muun asian muassa.
Raul Lehto
Kymen PS piirin varapj.
Kuntavaaliehdokas numerolla 2, Pyhtää- Keiz0r
Kiinnostaa vitusti teidän vaalinumerot D:=====D
- Asiasta tietävä.
Eikös Lehto itse ole ollut töissäkin kyseissä puljussa kymmeniä vuosia sitten > Hovinsaaren romun aikoihin. Jotain vielä hampaan kolossa entistä työnantajaa kohtaan?
- PerusRaul
90 luvun alussa. Ei jäänyt, eikä ollut hampaankolossa mitään Leinoja kohtaan. Toiminta olikin silloin ihan toista. Lastauksia ei tehty öisin ja iltaisin, määrät olivat pienempiä ja autoja ei juurikaan romutettu vastoin lakeja, kuten Stena nyt tekee.
Leinojen aikana homma oli hanskassa, eikä asukkaatkaan olleet ongelmissa. Stena on laajentanut toimintaansa, eikä noudata lakeja. Tästä on kysymys. Naurettavaa yrittää edes vihjailla, että olisin siksi asiasta kiinnostunut, että kantaisin jotakin kaunaa vanhan työnantajan vanhalle firmalle. Kertoo esittäjästään hyvin paljon. Minä olen asiaan tutustunut, KOSKA MINUA ON SINNE PYYDETTY ja olen PYYNTÖÖN VASTANNUT!
Raul Lehto
PerusS
- Perusporvari
Mitä tälle asialle kuuluu tänä päivänä?
- Kaappikay
Petäjäsuo asuinalueena on nykyisin ihan ok. Sähköt saatu , vesi ja viemärilinjoja kunnostettu ymym. Hevostallikin saatiin pois häiritsemästä.
Teollisuusalueelta saan ikkunat,takkapuut, autoni huoltopalvelut, puuseppäkin on ihan lähituntumassa. Prismaan kävelen 10 minuutissa ja Marloniin tai Lankilan baariin pääseen polkupyörällä samassa ajassa. - hovari haisee
tuo kymppäristä luettu juttu tästä ympäristövahingosta oli aika pöyristyttävä. kyllähän varmaa on että firma kaikkine työntekijöineen on tehnyt ison virheen. kyllä sinne sekapeltikasaan on otettu autoja kaikkine öljyineen, akkuineen, nesteineen silloin kun rautaromu oli hinnoissaan about 4 vuotta sit. eikä niistä mitään varmisteltu kenen autoja ne oli. tiedä vaikka sinunkin kiesisi olisi siellä. eräskin paikallinen r-estoalan yrittäjän duunari roudasi sinne useita autoja päivässä ja voin taata että jokaisessa oli mehut sisässä. nyt ne on varmaan siellä maaperässä tai naapurin kaivossa...
- humisee
onkos se duunari sama kiharahiuksinen mies joka aikoinaan hajotti haminassa kaikki tien laitaan hyytyneet autot? varsinkin pitkäkilpiset. ne muistaakseni joko paloi tai oli vähintään takalasi hajalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1773336Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1022569Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572410Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276932342Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82299Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue321623Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling371569Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01380- 831357
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81350