joo on oma kohtaisia kokemuksia.vein auton korjaamolle että laittaisivat lämmittimen. asensivat alaletkuun se kesti n.10 sekkaa ennenkuin paloi.onko kellään kokemusta riittääkö lämppärin letkussa kierto lämmittämään moottorin.ja kumpaan letkuun onko väliä.
lämmitin
rampe
2273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni ei tullut ongelmia alavesiletkussa, teho 550 W, mutta en ole vielä varma lämmittääkö se konetta tarpeeksi. Ainakin se lämmitti myös lämppärin kumiletkua joka tulee termarilta, eli lämpöä siirtyy kyllä jonkun verran termarin yli (suurin osa varmaankin konvektiona). Minulla on asennettuna matalamman lämpötilan termostaatti joka auttaa ehkä pikkasen?.
Mulla oli 924:ssa vesiletkulämmitin vuoden,jonka jälkeen se kärähti. Sain takuuna uuden ja se kesti viikon. Korjaamo ei enää suostunut korvaamaan koska lämmitintä ei saa kuulemma käyttää yhtäjaksoisesti kuin puoli tuntia.
Siispä soitin Defan maahantuojalla ja siellä sanottiin, että kestää lämmittää monta tuntia ja
samalla selvisi että korjaamo oli asentanut lämmittimen väärin. Eli sen kuuluu olla pystyssä ja jos ei voi olla niin lämmittimen mötin täytyy osoittaa alaviistoon joskaan veden kierto vaakatasossa ei kuulemma ole niin tehokasta. Minulla mötti osoitti ylöspäin. Otin
uudestaan yhteyttä korjaamoon ja he suostuivat vaihtamaan takuuseen oikean lohkolämmittimen, mutta olivat edelleen sitä mieltä että vika oli minussa ja nauroivat että aika jannu oon jos saan tämänkin hajotettua. Olisi pitänyt heti alussa ottaa lohkolämmitin, jolla kone lämpenee kunnolla, mutta "ammattitaitoinen" korjaamo suositteli vesiletkutyyppistä.
No tästä opin etten enää vahingossakaan mene kyseiseen putiikkiin.