Miksi hävettää

Häppee

Miksi mua aina hävettää jälkeen päin kun olen tavannut semmoisia ystäviä, joita tapaa harvemmin. Tunnen itseni usein idiootiksi kun alan aina miettimään mitä tuli sanottua. Mietin aina että millaisia ilmeitä ystäväni kasvoilla on ollut sanoessani jotain asiaa....Välillä mietin että puhunko liikaa, sainoinko jotain tyhmää.. otinko tarpeeksi huomioon ystävääni vai olenko innostuksissani pälättänyt liikaa. Melkein tuntuu siltä kuin pitäisi jälkeen päin soittaa ja kysyä että teinkö tai sanoinko jotain väärin.:( En kuitenkaan häpeä mielipiteitäni mutta saatan joskus päästää sammakoita suustani, vaikka tarkoituksenani ei ole tietenkään ketään loukata. Mutta toisaalta tiedän että olen oma itseni ja en tarkoita pahaa, joten sen pitäisi riittää. Miksi tällaista on? Kärsiikö kukaan muu tällaisesta?

1

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simo1234

      En kärsi varsinaisesti moisesta, mutta itse hieman häpeän sitä, että ei tule varsinaisesti asiaa puhuttua ihmisten kanssa. Olenkin huomannut, että sen sijaan, että on hiljaa kannattaa välillä höpöttää vaikka vähän hölmöjäkin kun miettiä jälkikäteen miksen sanonut mitään. Älä stressaa liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe