Balilla ja Gili-saarilla käyneet, kuinka matkustitte tuon pätkän paratiisiin?
Laivalla vai lentäen?
Muitakin tippejä otetaan vastaan siellä käyneiltä :)
Bali-Lombok-Gilisaaret
6
2585
Vastaukset
Kiertelimme touko-kesäkuussa Balilla, Gili-saarilla (Trawangan ja Air), Lombokilla ja Nusa Lembonganilla. Saarelta toiselle siirryimme laivoilla, käyttäen mm. "open tickettiä", joka kattoi myös osan maakuljetuksista. Halpaa lystiä! Majoituksen etsimme vasta paikan päältä. Pidimme erityisesti Gileistä. Jos reissupäiväkirja ja kuvat kiinnostavat, ota yhteyttä!
[email protected]- neumia
Hei!
Tiedän, että olen huolissani, ehkä turhaan, mutta ovatko saarille menevät laivat turvallisia ja onko saarilla turvallista muuten.
Tyttäreni on sinne Balilta menossa. Luin Ulkoministeriön tiedotteen mellakkauhkista tulevien teloitusten vuoksi, joten pientä huolta kannan ainokaisen tyttäreni menosta. neumia kirjoitti:
Hei!
Tiedän, että olen huolissani, ehkä turhaan, mutta ovatko saarille menevät laivat turvallisia ja onko saarilla turvallista muuten.
Tyttäreni on sinne Balilta menossa. Luin Ulkoministeriön tiedotteen mellakkauhkista tulevien teloitusten vuoksi, joten pientä huolta kannan ainokaisen tyttäreni menosta.Itsekin äitinä ymmärrän huolesi. Onhan tarjolla huumeita, paikallisia nuoria miehiä, ruosteisia laivoja ja vielä pommiuhkia kaupan päälle. Gilit ovat erittäin rauhallisia saaria, mellakat ja pommiuhat esiintyvät enemmänkin turistikeskittymissä. Ei ole tarkoitus pelotella, mutta Balin ja Lombokin välillä seilaavat laivat ovat kyllä parhaat päivänsä nähneitä. Tyttäreltäsi varmasti löytyy järkeä olla ottamatta turhia riskejä, huonon sään ym. suhteen.
- Nimetön
reissaaja56 kirjoitti:
Itsekin äitinä ymmärrän huolesi. Onhan tarjolla huumeita, paikallisia nuoria miehiä, ruosteisia laivoja ja vielä pommiuhkia kaupan päälle. Gilit ovat erittäin rauhallisia saaria, mellakat ja pommiuhat esiintyvät enemmänkin turistikeskittymissä. Ei ole tarkoitus pelotella, mutta Balin ja Lombokin välillä seilaavat laivat ovat kyllä parhaat päivänsä nähneitä. Tyttäreltäsi varmasti löytyy järkeä olla ottamatta turhia riskejä, huonon sään ym. suhteen.
Onneksi ei ole yksin. Vaikka on juuri täysi-ikäinen vanhan ajan mukaan ( 21), niin jos olisi ollut lähdössä yksin, olisin yrittänyt vaikuttaa lähtöpäätökseen.Nyt on poikakaveri mukana ja ihan kunnollinen sellainen. Ulkoministeriön sivut ( päivätty 29.10.) alkoivat painaa mieltä ja ne laivat. Menevät sinne huomenna ja ovat viikon.
Itse olen aina haaveillut menosta Balille ja sen myötä hän nyt päätti mennä sinne ennen äitiä. Voi olla kuitenkin, että minun suunta on KILPIJÄRVELLE TAI SALLAN TUNTSALLE ennemmin kuin BALILLE. Jotenkin turvallisempaa. Kiitos kun vastasit. Nimetön kirjoitti:
Onneksi ei ole yksin. Vaikka on juuri täysi-ikäinen vanhan ajan mukaan ( 21), niin jos olisi ollut lähdössä yksin, olisin yrittänyt vaikuttaa lähtöpäätökseen.Nyt on poikakaveri mukana ja ihan kunnollinen sellainen. Ulkoministeriön sivut ( päivätty 29.10.) alkoivat painaa mieltä ja ne laivat. Menevät sinne huomenna ja ovat viikon.
Itse olen aina haaveillut menosta Balille ja sen myötä hän nyt päätti mennä sinne ennen äitiä. Voi olla kuitenkin, että minun suunta on KILPIJÄRVELLE TAI SALLAN TUNTSALLE ennemmin kuin BALILLE. Jotenkin turvallisempaa. Kiitos kun vastasit.Toivottavasti et heitä haavetta Balille menosta nurkkaan, vaan toteutat sen jonain päivänä itsekin. Olen tehnyt jo kaksi kuukauden rinkkareissua Indonesiassa, ja taatusti menen vielä uudelleenkin. Omatoimisen reissaamisen aloitin vasta, kun omat lapset olivat jo aikuisia.
Jos reissupäiväkirjani ja kuvat Indonesiasta kiinnostavat, ota yhteyttä!
[email protected]- balibalibali
reissaaja56 kirjoitti:
Toivottavasti et heitä haavetta Balille menosta nurkkaan, vaan toteutat sen jonain päivänä itsekin. Olen tehnyt jo kaksi kuukauden rinkkareissua Indonesiassa, ja taatusti menen vielä uudelleenkin. Omatoimisen reissaamisen aloitin vasta, kun omat lapset olivat jo aikuisia.
Jos reissupäiväkirjani ja kuvat Indonesiasta kiinnostavat, ota yhteyttä!
[email protected]Suosittelen tuota matkaa lentäen, esim. Merpatilla. Laivalla kestää ja kestää, aikataulut niin ja näin. Lento ainoastaan 25 minuuttia ja noin samalla hinnalla, 25 dollaria/suunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2115302SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site354838SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun504064Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers264029Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto313776Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813746SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt723651Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään352912Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062420SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412366