Ensi talven suorilla lomalennoilla Phukettiin on näköjään espanjalainen matkustamohenkilökunta. Ovat edullisempia ja suomalaiselle henkilökunnalle ei kelpaa taukotilat turistiluokan puolella ilman lisäkorvausta. Minulle henkilökunnan kansalaisuudella ei ole mitään väliä kunhan vaan pääsee Phukettiin.
LINKKI:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810218463082_uu.shtml
LINKKI:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810218463082_uu.shtml
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toivottavasti puhuvat englantia paremmin kuin Spanairin lenoilla.
Mulle on kans ihan sama mistä maasta henkilökunta on. Pääasia on päästä kohteeseen.
On aivan varmaa, että vaikeuksia tulee henkilöstön kanssa. Täydessä koneessa 50% ei osaa lontoota. Meidän kaikkien matkaajien tulisi vaatia kotimaiset emot.
Samaa mieltä. Tämä on periaatekysymys eli olen ostanut matkan joka on myyty kotimaisella matkustamohenkilökunnalla.
Sen verran pitää olla patriootti, että puolustaa suomalaisuutta ja kotimaista työllisyyttä!
Päätöksen on ilmeisesti tehty eli ei auta kuin tyytyä tai perua matka.
tuolla periaatteella et voi matkustaa ulkomaille.Thaimaassakin puhutaan thaita ei suomea,ellet ole niitä jotka istuvat ainoastaan suomi-baareissa.
et jos ei pärjää koneessa, niin miten ihmeessä pari viikkoa maassa, jossa englantiakaan ei välttämättä ymmärretä. Ja onhan kone täynnä kielitaitoisia kanssamatkustajia, voihan sitä kaveria pyytää jelppaamaan jos tulee ongelmia. En oikein ymmärrä kaikkien kirjoittajien ajatuksenjuoksua!
Puhumme myös suomea...sekä espanjaa ja englantia.
Tämä on näköjään mennyt kielikysymykseksi. Minusta kyse on periaatteesta eli jos matka on alunperin myyty kotimaisella matkustamohenkilökunnalla, pitäisi se myös sillä toteuttaa!
Huono asia ! Me perumme matkan jos ei tilanne muutu. On periaate kysymys ! Varmaan ovat ammattinsa osaava henkilökunta Espajalaisetkin mutta olen matkani ostanut valmismatkana ja Sumalaisella henkilökunnalla. Olemme Suomalaisten järjestämien lomamatkojen kannattajia 100%:sti. Kieliä emme osaa mutta se EI meidän menoa jarruta. Toivomme kuitenkin suomalaiselle henkilökunnalle että he saavat työnsä pitää.
ni ei tu kauheita ongelmii siitä kuka tippuu pois kun paikkoja ei näyttäs koneessa olevan kaikille
Aloittajan asenne on ok, mutta sitten:
*Toivottavasti puhuvat englantia paremmin kuin Spanairin lenoilla.*
Varmaan saat asiasiasi toimitettua.
Tuskinpa minkäänmaalaisen lentoemännän aika ei anna myöten kanssasi
pitempiä aikoja englanniksi seurustella.
"Meidän kaikkien matkaajien tulisi vaatia kotimaiset emot."
Miksi ihmeessä? Kustannuskysymys. Kyllä
espanjalainen henkilökunta vähintäin yhtä
ammattitaitoista ja (jopa?) ahkerampia, kuin suomalaiset.
Uskon, kun palaat, olet vähintäin samaa mieltä.
"Huono asia ! Me perumme matkan jos ei tilanne muutu"
No, mitä peruumisestä hyödytte? Lapsellinen
mielipide ikäisiltänne.
Koittakaas nyt ryhdistäytyä. Mitäpä väliä
matkustamohenkilökunnan kansallisuudella on?
Ei ne suomalaiset l-emännät öle sen kummoisempia
ole, kuin muunmaalaiset (jotkut sanoo, ehkä päinvastoin).
Finnairin ratkaisu on oikea.
Että semmoinen asenne. Haluat varmaan lisää työttömiä.
Ihan vaan tiedoksi, että Air Europalla työskentelee useita suomenkielisiä emoja/stuertteja. Hyvällä tuurilla joku niistä sattuu teidän lennolle ja voitte lentää ihan rauhassa Phukettiin.
Aivan sama minkämaalainen on henkilökunta koneessa. Matka varattu tuolle lennolle jo ajat sitten.