Olen kärsinyt vuoden ajan vv-oireista, jotka ovat viime aikoina muuttuneet sen verran pahoiksi, että on kai pakko hakea niihin jotain apua.
Lueskelin tältä palstalta kohtalosisarten kertomuksia ja useissa niistä kehuttiin geelien parantaneen oloa. En kuitenkaan löytänyt mitään mainintoja siitä, miten geelin käyttö vaikuttaa seksielämään. Onko sen käytöllä vaikutusta seksihaluihin tai emättimen kosteuteen? Pitääkö geeli laittaa vasta rakastelun jälkeen illalla? Voiko harrastaa suuseksiä (siis voiko mies kiihottaa sinua nuolemalla), jos nainen käyttää geeliä?
Terv. tiedosta kiitollinen
Lueskelin tältä palstalta kohtalosisarten kertomuksia ja useissa niistä kehuttiin geelien parantaneen oloa. En kuitenkaan löytänyt mitään mainintoja siitä, miten geelin käyttö vaikuttaa seksielämään. Onko sen käytöllä vaikutusta seksihaluihin tai emättimen kosteuteen? Pitääkö geeli laittaa vasta rakastelun jälkeen illalla? Voiko harrastaa suuseksiä (siis voiko mies kiihottaa sinua nuolemalla), jos nainen käyttää geeliä?
Terv. tiedosta kiitollinen
Vastaukset 12
Vanhimmat
luulisi, että miehen ei ole hyväksi syödä estrogeeniä.
ymmärrä mitä tarkoitat? Luuletko, ehkä em.geeliä laitettavan alapäähän, kun kirjoitit tosta nuolemisesta?
Satuin katsomaan Ovestin-valmisteen (ilman reseptiä) tietoja Tohtori.fi-sivultolta. Sitä tosiaan laitetaan emättimeen. Tämän vuoksi kysymyksen esitin. Kiitos teille, jotka oikaisitte väärän käsitykseni.
Jonkun arvailuista huolimatta en ole ukko vaan vasta nyt asiasta oman tilanteeni vuoksi kiinostunut nainen.
t. Tiedosta kiitollinen
jonkun ukko-juntin kirjoitelma..kysyy varmuuden vuoksi...joo seisokki loppuu jos nuolet..
Eli oikeesti sitä geeliä laitetaan iholle eikä pimpsaan.
Mutta jos nuoleksii ihonkin niin ..en suosittele
Kukaan ei nyt vastannut tähän pääasiaan. Eli mites sen halun kanssa on, hiipuuko, jos käyttää estrogeenia?
Päinvastoin.
Estrogeenin ansiosta naisen olo paranee, yöuni tulee syväksi ja tasoittuu, mahdollinen ärtymys ja masennus lievenee. Ja nämä kaikki vaikuttavat suoraan seksihaluihin! Usein halujen puute johtuu juuri em. seikoista: periaatteessa haluttaisi kyllä, mutta kun olo on lähes koko ajan kaamea.
Ainakin omalla kohdallani estrogeenigeeli on vaikuttanut myönteisesti myös haluihin.
Ainoa ongelma on sen aiheuttama kuivuminen (tosin ei se kaikille sitäkään aikaansaa), mutta siihen on olemassa toiset keinot.
Estrogeenigeeli levitetään ylävartalon iholle josta se imeytyy verenkiertoon, joten suuseksiä voi harrastaa mielin määrin.
Kiitos vastauksestasi Minnie Mouse. Tuo kuulosti varsin rohkaisevalta. Taidan ottaa geelireseptin puheeksi kun pääsen lääkäriin.
Elämänlaatu on parantunut kun vv.oireet on enää muisto vain. Myös minun kohdalla geeli on vaikuttanut myönteisesti haluihin. Minä taasen levitän geeliä käsivarsiin,reisiin tai vatsan alueelle.
Alapäässä on eri bakteerit kuin suussa joten ei suuseksiä. Ei ihme että on hiivoja ja tulehduksia..Ei se naisen tavara ole tarkoitettu nuoltavaksi..
Eipäs oo täällä hiivoja ja tulehduksia ollut, vaikka suuseksiä onkin harrastettu koko pienen iän..
Naisella kyllä oireilee jokaisen suuseksin jälkeen
uskallan väittää..miehellä eri juttu..mies on vain tartuttavana osapuolena
Eläkää siivosti niin kumpikaan ei oireile kummastakaan päästä. Ja iloa piisaa, kunhan käytätte mielikuvitustanne!