Venttiilien hiominen, milloin?

Simppeli kysymys: jos venttiili vuotaa eikä pytyssä ole puristuksia, niin voiko asian teoriassa korjata venttiilejä hiomalla ilman että tarvii ostaa uusia venttiilejä?

Kiitos.
97271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mutta jos venttiili vuotaa niin paljon, että näkyy selkeänä erona puristuspaineissa, on venttiili palanut tai osunut mäntään ja tällöin uusittava. Voi olla myös mäntä palanut tai männänrenkaita poikki.

Äänestä
  • Eli palanutta venttiiliä ei voi milloinkaan korjata hiomalla?

    Äänestä

  • epätiedokas kirjoitti:

    Eli palanutta venttiiliä ei voi milloinkaan korjata hiomalla?

    ...käy niin, että kun se venttiili alkaa vuotamaan siitä tiivistyspinnasta niin se "palaa." Kuuma ilma puristetaan kovassa paineessa siihen vuotokohtaan ja se kuumenee entisestään. Useimmiten pakoventtiili. Jos se ajoissa se vuoto korjataan hiomalla tiiviiksi se voi onnistua. Kuitenkin se vika pahenee nopeasti ja usein se on jo myöhäistä kun sen huomaa. Sen takia säädettävissä, vanhoissa koneissa olisi hyvä katsoa ne välykset riittävän usein. Myöskin siihen vastakappaleeseen, kannessa olevaan "rinkulaan", nimitetään sitä sitten "seitiksi" tai miksi tahansa tulee se kolo palamisen seurauksena. Sanoisin, että jos voidaan selkeästi todeta venttiilin palaneen, vähintään kyseinen venttiili on vaihdettava. Aina toki myös se uusi venttiili hiotaan tiiviiksi ja testataan tiiveys ennen kannen kiinnitystä.

    Äänestä

Kannen avaamalla asia selviää. Pienet röpöt menee hionnalla ja seetien koneistuksella.
Mutta jos on käynyt niin ikävästi että venttiililautasesta puuttuu tavaraa venttiilin vartta myöten niin silloin ei auta muu kuin uusi venttiili. Ja sille sitten seetin koneistus. Ja samalla kannattaa sitten laittaa ne kaikki kerralla. Siitä päästään sitten siihen ongelmaan että jos on kovinkin vanha mylly kyseessä, voi alakerran kanssa tulla vaikeuksia kun yläkerta tehdään uudenveroiseksi.

Mutta ihan ensimmäisenä ennen kannen aukaisua, olethan sen puristusmittauksen tehnyt oikein sekä varmistunut siitä että paine karkaa tosiaan venttiilin välistä venttiileiden ollessa kiinni?

Äänestä
  • vaikeuksia sen alakerran kanssa voi tulla?
    Kerro minullekin, ainahan voin oppia uutta viisaammilta.

    Äänestä

Tuskin sen alakerran kanssa tulee vaikeuksia sen takia, että yläkerran kunnostusa antaa lisäpuhtia. Alakerran kunto on eri asia.
Jos öljypumppu on kulunut väljäksi tai kampiakselin tai kiertokankien laakerit ovat väljät, puristuspaineet ovat pienentyneet ja merkkivalo ei heti sammu. Moottori pitää kolinaa. Tarvittaessa hiotaan kampiakselin kaulat ja vaihdetaan nuo laakeriliuskat.
Ainoa yhtäläisyys ylä- ja alakerralla on, että molemmat ongelmat syntyvät monien ajokilometrien myötä.
Samalla tietenkin vaihdetaan tiivisteitä. Akselien tiivisteet, kannentiiviste ym. voivat jo myös vuotaa.

Äänestä
  • Ja kardaaninivelet voi olla kuluneet ja ainakin renkaista on ilma vähentynyt alareunalta, jolloin rengas on pyöritettävä ventiili ala-aseentoon ja sitten lisättävä ilmaa...
    Niin että kyllä niitä jossia riittää kun jossittelemaan aletaan...

    Äänestä

Helppoa kuin heinänteko. Ostetaan purkki venttilienhiomatahnaa. Moottori ajetaan normaali käyttölämpötilaan. Imusarjaan laitetaan tätä hioma-ainetta, lähdetään autolla ajelemaan. Tällöin tahna imeytyy moottoriin venttilien kautta suorittaen niiden tiivistyksen helposti ja täydellisesti. Samalla saadaan hoonattua silintelin senämät lasituksestaan pois. Näin tehot lisääntyvät tuplaten, ellei jopa parhaillaan enemmänkin huonoimmissa lähtökohdissaan. Laakeritkin sovittuvat paremmin paikoilleen hionnan vaikutuksesta.
Näin säästät selvää rahaa tuhansia euroja, helposti ja pienellä vaivalla.

Äänestä
  • Vielä säästää enemmän kun ei osta tahnaa kun työntää hiekkaa vaan hiekkamontulta imusarjaan lähtee ajelee kyllä tehot ainaki triplaantuu 👌

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätiedokas kirjoitti:

Simppeli kysymys: jos venttiili vuotaa eikä pytyssä ole puristuksia, niin voiko asian teoriassa korjata venttiilejä hiomalla ilman että tarvii ostaa uusia venttiilejä?

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu