kohtelu kertausharjoituksissa

saas nähä koska seuraavaksi

Millaista kohtelua olette saaneet ollessanne kertaamassa? Onko ollut sitä inttiajan runtu/taaksepoistu/asento/lepo/ei pyöritä/kuka härvää -touhua?

Itselläni on hyvät kokemukset kertauksista. Ei ole kertaakaan muistuttanut mainitsemaani inttijanan tyyliä, vaan asiat on hoidettu normaalilla äänen sävyllä. Kukaan ei ole valittanut ressu-tyylistä, eli kaulukset ja lahkeet ovat miten ovat ja partakin oli ajamatta.
Ihmettelen niitä särmääjiä, jotka särmäremmein kiristävät lahkeet ja siloposkina ovat koko kertauksen ajan. Niitähän voisi luulla varusmiehiksi. Kyllä reserviläisen pitää jotenkin erottua joukosta.

5

3308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukavaa

      eikai siinä nyt aleta märäsää maassa ryömiä... korkeintaan vähä kumarassa=)

      oikein oli mukava kertaus viikko.

      uusiksi heti kun vaan pääsee.
      oikein hermo lomaa arjen askareista!

    • muuten

      mutta res. joukkueen johtjalla (mikä lie sotahullu) yläkerassa vikaa. Karjui meille kuin alokkaille ja muutenkin oli tainnut unohtaa ettei tässä enää mitään teinejä olla... No sitä sitten porukalla avauduttiin ja vaki kapiainen sitä lutia sitten vähän jututti ja kertoili asioita miten kannattaa olla.

    • oli yksi kusipää

      majuria leikkivä pellepaskahousu, mutta sekin oli reserviläinen. Kapiaiset osaa yleensä käyttäytyä länsimaiseen tyyliin. Suosittelen osallistumaan. Aina harjoitukset kotiolot ja duunin tekemisen voittaa.

      • Samaa mieltä

        Pikku reippailu aina kotiolot voittaa.


    • sniidux

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      82
      3097
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      65
      2653
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      134
      2622
    4. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      5
      1954
    5. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      92
      1556
    6. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1336
    7. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      105
      1065
    8. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      200
      1038
    9. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      85
      1021
    10. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1004
    Aihe