Säästä sähkössä laskemalla koneen linkousnopeutta. Itselläni maksiminopeus on 1000 kierrosta minuutissa, ja vaatteet ovat ihan tarpeeksi kuivia. Siitä pystyy käsittääkseni vähentämään vielä jonkin verran, ennenkuin vaatteet tiputtavat vettä. Eritoten jos omaa 1600 kierrosta minuutissa linkoavan koneen, voi nopeutta huoletta laskea.
Pese vaatteesi hyvissä ajoin jottei niillä ole kiire kuivua.
Säästä linkouksessa
6
817
Vastaukset
- Hih huli
Mitäs teet röiksesi ? Eli oletko sellainen tai ainaskin tulet olemaan ainainen opiskelija ?
Muut tehkööt työt mitäs minä röistä vai mitä otat tuet ja sitten jakelet ääliömäisiä juttujasi täällä `?
Mene töihin niin jää rahaa oikeaankin elämiseen !
Vai mihin sinä rahasi käytät jos muka olet töissä ? - hahteffg
"Säästä sähkössä laskemalla koneen linkousnopeutta."
kun vaatteet ovat kosteampia, niiden kuivuminen kuluttaa energiaa monin verroin enemmän 100 kertaa enemmän kuin linkous.
tuo lisää kulutusta, jos on termostaattiventtiilit asunnossasi, tai laskee asuntosi lämpötilaa kuivumisajaksi.
joo olet opiskelija, sinulla on vuokrayksiö, siinä ei tapahdu em. mutta omassa asunnossa tapahtuu aina, tavalla tai toisella.
Mutta sähkönkulutus ero on todella pieni, ei edes sadasosa euroa, eli turha siinä mielessä säästää.
Mutta muita säästöjä tulee,
esim kone rasittuu paljon enemmän yleensä suuremmista kierroksista ja varsinkin silloin kun siellä on tavaraa joka on hieman epätasapainossa.
Konetta rasittaa korkeat yli 60 asteen lämmöt, kovat yli 800 kierrokset,
zeoriittia sisältävät pyykkipulverit ja huuhteluaineet, ”etenkin siniset ?”.
Enemmän kuin linkousnopeudessa säästät, säästät enemmän kuin laitat 5 astetta alhaisemman lämmön.Selvä, tämä juttu haudattakoon turhana. Mietin tuon pyykin kuivumista, enkä tajunnut sen kuluttavan energiaa niin åpaljon siihen verrattuna.
Ja käyn kyllä töissä ja asun vuokrakaksiossa, enkä kuluta rahojani ylettömästi turhuuksiin. Vai voiko tällaisen neuvon antajalta odottaa kovin tuhlailevaa rahankäyttöä? (tämä nyt tosin taisi olla turha, mutta kuitenkin)- vihje
aleksialeksi kirjoitti:
Selvä, tämä juttu haudattakoon turhana. Mietin tuon pyykin kuivumista, enkä tajunnut sen kuluttavan energiaa niin åpaljon siihen verrattuna.
Ja käyn kyllä töissä ja asun vuokrakaksiossa, enkä kuluta rahojani ylettömästi turhuuksiin. Vai voiko tällaisen neuvon antajalta odottaa kovin tuhlailevaa rahankäyttöä? (tämä nyt tosin taisi olla turha, mutta kuitenkin)ja toimii. En yleensä koskaan linkoa 1600 vaan aina 1000 ja 800 mitä oli vanhassa koneessa. se riittää. Talossamme on keskuslämmitys. Kun pesen useita koneellisia näin syksyllä laitan saunan vähäksi aikaa päälle, kun kaikki koneelliset ovat saunassa. Muuten pyykit kuivuvat kyllä sisätiloissa hyvin.
vihje kirjoitti:
ja toimii. En yleensä koskaan linkoa 1600 vaan aina 1000 ja 800 mitä oli vanhassa koneessa. se riittää. Talossamme on keskuslämmitys. Kun pesen useita koneellisia näin syksyllä laitan saunan vähäksi aikaa päälle, kun kaikki koneelliset ovat saunassa. Muuten pyykit kuivuvat kyllä sisätiloissa hyvin.
En tiedä säästääkö, varsinkaan jos pitää saunaa tuon takia päällä (jälkilämmön voisi hyödyntää), mutta silloin varmasti säästää jos vie pyykit ulos kuivumaan. Toki tällaisella kostealla kelillä se on aika hankalaa, mutta kesällä ainakin, ja eikös talvella pakkasessakin voi kuivata vaatteita?
- onkin
aleksialeksi kirjoitti:
En tiedä säästääkö, varsinkaan jos pitää saunaa tuon takia päällä (jälkilämmön voisi hyödyntää), mutta silloin varmasti säästää jos vie pyykit ulos kuivumaan. Toki tällaisella kostealla kelillä se on aika hankalaa, mutta kesällä ainakin, ja eikös talvella pakkasessakin voi kuivata vaatteita?
siis säästää konetta ja hermoja. Ja saunaa pidin siis sen vuoksi että lämmitys ei ollu päällä. kiitos ihanan keskuslämmön. Enpä viitsisi viedä ulos.. kyttärinaapurit kun on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257