Terve,
ensimmäistä kertaa työelämästä jään pois ja sössin liiton siinämielessä, etten ole ollut 10kk jäsenenä vielä, joten haen KELA:lta peruspäivärahaa. Ei kai päivärahan suuruus pienene vaikka vanhemmillani asunkin koska maksan heille täälä asumisesta (vuokrasopimusta ei ole tehty kylläkään). Onko toi vähennys vaan vanhempiensa kanssa asuvia työmarkkinatukee hakevia koskeva juttu?
Päiväraha + Vanhempien luona asuminen
4
953
Vastaukset
- Yömarkkinatukilaisii
Joo, kotona asumisvähennys koskee vain työttömien ö-kastia. Eli työmarkkinatukireppanoita.
- uusjuttu
Jep, näin itsekin käsitin. Kiitos varmistuksesta jokatapauksessa.
- uusijuttu
Ainiin kysymäni piti vielä tosta verotuksesta, kun jostain oon saanut päähäni, että peruspäivärahasta ryövätään suoraan 20% vero, onko toi totta vai oonko vaan jostain saanut ton päähäni vääränä tietona, peruspäiväraha kun on 24.51e/pv eli ei hääppönen niin mahdollisimman pientä veroprosenttia sitä pitäs mielellään, esim jotain 10% luokkaa niin käteen jäis n.500e luokkaa edes kuussa. Eli jos joku tässä vielä viittisi valaista olisin kiitollinen.
- on, ainakin
uusijuttu kirjoitti:
Ainiin kysymäni piti vielä tosta verotuksesta, kun jostain oon saanut päähäni, että peruspäivärahasta ryövätään suoraan 20% vero, onko toi totta vai oonko vaan jostain saanut ton päähäni vääränä tietona, peruspäiväraha kun on 24.51e/pv eli ei hääppönen niin mahdollisimman pientä veroprosenttia sitä pitäs mielellään, esim jotain 10% luokkaa niin käteen jäis n.500e luokkaa edes kuussa. Eli jos joku tässä vielä viittisi valaista olisin kiitollinen.
minulla silloin, kun sain työmarkkinatukea. Käteen jäi 392,16.
Nyt kun määrättiin siihen joukkoon, joka asioi työvoimatoimiston eukon ja sossutantan kanssa, loppui sekin lysti. Mutta en mene enää takaisin sinne. Saavat hekin tilinsä helpommin, kun "asiakkaat" vähenee.
Ja ennen kaikkea, tilastot kaunistuvat mutta yksilän elämä kurjistuu. Minuakaan ei kiinnosta enää mikään muu kuin viinan juonti: pääsee hetkeksi unohtamaan, niin vitt.mainen olo on päivästä toiseen.
Ehkäpä kuolema armahtaa aikaisemmin kuin nämä virkailijat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862