HELSINGIN YLIOPISTON TOIMINTAOHJEET

2257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mutta toimiiko ne käytännössä?

Mun oppilaitoksessa on seuraavat ohjeet:
- jos joku epäilee hometta oireilun syyksi, on hänet vaiennettava sekä työkaverien että esimiehen toimesta, yhteispäätöksellä todetaan, että syynä vain mielenterveysongelma, joka hoituu parilla napilla
- työterveyshuolto yrittää parhaansa mukaan saada saastuneen henkilön irtisanomaan itsensä, jos onnistuu alle kuukaudessa, lääkäri saa bonukset
- hänet, joka uskaltaa homeita epäillä, saisi mieluusti kivittää, mutta koska lainsäädäntö ei salli, otetaan käyttöön henkinen kiusaaminen ja kaikkinainen työnteon vaikeuttaminen kaikilla tasoilla ja johon tulee koko muun henkilökunnan osallistua mahdollisuuksien mukaan myös vapaa-ajalla

Äänestä

...........

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EUS- JA HOMEVAURIOTAPAUKSISSA kirjoitti:

http://www.tekn.helsinki.fi/kiinteis/Homeohje.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu