Ehdokkaana kun on myös eläke mummoja ja papparaisia, joilla on Pissi ja kakkavaipat tungettu joko farkkuhin tai kellohameen alle. Eiköhän nuo mummot ja papat vois pysyä syrjässä jotta nuoremmille olisi tilaa.
Perussuomalainen
Perussuomalainen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noin kuin avaaja yrittää mollata ehdokkaita jotka tuntevat vielä pystyvänsä antamaan oman panoksen yhteistenasioiden hoitoon. Onhan tuokin hyvä yritys yrittää mollata Perussuomalaisia ikä rasismista. Itse olen Perussuomalaisten vanhimpia ehdokkaita ikä 60 vuotta ja edelleen yrittäjä työelämässä. Tunnen pystyväni vielä antamaan tärkeän kokemuksen panoksen yhteisille asioille kuntapolitiikassa ja Perussuomalaisten tulevassa valtuustoryhmässä.
Suoraselkäisenä konkarina ehdolla valtuustoon no;lla 222
Arto Hirvonen 222
8 vuotta ollut valtuutettuna
Perussuomalaiset
ilmeisemmin SDP:n vanhuksia, löytynee joku lähes 70-v ikänen. Tena ja Kustos.
vaihdettu jo kuivaa ylle...? Heh. vitsivitsi. Ei ikä todellakaan saa olla este kuntapolitiikan tekoon! Ja totuus on: iäkkäämmillä ihmisillä on myös iän tuoma runsas kokemus. Olisi todella surullista jättää se käyttämättä.
Aika erikoinen kannanotto aloittajalta. Yllättäen nimimerkin takaa!
Vaalitapahtumassa myös meille tultiin kasvotusten sanomaan että vanhat pois ehdokaslistoilta. Perustelin itse näkemystäni sanomalla että juuri näiltä iäkkäämmiltä me nuoret opimme arvokasta tietotaitoa!
Esimerkki politiikan ulkopuolelta:
Porvoon öljynjaostamolla on vuosia laitettu eläkkeelle (lamavuosista lähtien tietääkseni) ikääntyviä ihmisiä, osin kai myös säästösyistä. Nyt viime vuosina on huomattu, ettei vastavalmistuneista insseistä ole ongelmia ratkomaan niin tehokkaasti kuin edeltäjänsä. Ollaan sormi suussa kun ongelma kohdataan. Nyt vasta on havaittu että ikääntyvistä täytyy "ottaa irti" se tieto ja taito uusille tekijöille! Sama pätee politiikassa, kokemusta omaavat ovat niitä parhaita opettajia meille nuorille!