Työskentely Laivalla

Viking line/silja

Moikka!

Onko kenelläkään kokemuksia laivalla työskentelystä? Ajattelin nyt lähinnä viikkaria ja siljaa hki-tukholma väliä. Minkälaista on ollu siellä,minkälaiset työajat (tietenkin riippuu myös siitä mitä hommaa teet),miten vapaata etc. Kaikki informaatio otetaan mielellään vastaan,plussat ja miinukset :)

Kiitos!

7

4153

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekila

      Laivatarjoilijan duuni alkanu kiinnostelee tässä... pitäs vaan käyä opiskelemassa vähän eka pakolliset kurssit että pääsee laivalle hommiin.. mitenhän paljon siellä on pulaa tarjoilijoista..

      • laivatyöläinen

        Moi teille molemmille!
        Laivoilla tehdään ainakin siljalla nykyisin 10 h työpäivää.
        Jakso kestää useimmiten 8 päivää.
        Työtä on varmaankin ihan kivasti tarjolla.
        Hakijasta hyvän kuvan jättää kun on itse yhteydessä suoraan laivaan. Numerot näppärä kaivaa vaikka soittamalla kyseiseen firmaan.


    • ex-työntekijä

      rankkaa, mutta mukavassa seurassa rankkuus unohtuu. Työaika n.11h päivässä ja työvuorot jakaantuu paikasta riippuen suht epätasaisesti. Tavallista oli, että työt loppuu esimerkiksi 24.00 ja alkaa uudelleen klo 6.00 aamulla. Vaatii todella paljon henkistä ja fyysistä kanttia, pelkästään jo se, ettet pääse kunnolla ulos tai pois toisten seurasta pariin viikkoon. Pitkät työpassit = pitkät vapaat, eli vapaus lähteä pidemmällekin on plussaa.

      Kaikissa työpaikoissa on hyvät ja huonot puolet, kokeilemaan vain.

      • LAIVAN TARIKKA

        lAIVALLA ON MERIMIESELÄKESYSTEEMI, JOTEN PÄÄSEE 58 V ELÄKKEELLE.

        vAKINAISEKSI PÄÄSY VOI OLLA HANKALAA, MUTTA AIKANSA OLTUAAN SEKIN PÄIVÄ KOETTAA, ETTÄ VAKITYÖ ON. VEROTUSKIN (%) ON EDULLISEMPI KUIN MAISSA OLEVILLA TARJOILIJOILLA.

        tYÖ ON VAIHTELEVAA, VOI JOUTUA AUTTAMAAN USKOMATTOMISSA TILANTEISSA, MUTTA KOULUTUKSEN TÄHÄN SAA.


    • tekila

      Eli kuinka paljon laivaduunissa voi ite vaikuttaa siihen, että mitä tarjoilijan hommia tekee?
      Itse inhoon ylikaiken a la carte-tarjoilua.. Kiinnostaa siis baariduuni ja ihan plokki/buffahommat...

      • BUFFATYÖ

        sE TARJOILIJAN TYÖ ON SITTEN BUFFASSA MAKKARAN JA OLUEN MYYNTIÄ.


    • 23-vuotias nainen

      Terve, mites onko kokemuksia rahtilaivoilla työskentelystä? Työjaksot vielä pidempiä, useita viikoja? Millainen henki laivoilla yleensä? Kuinka monta tuntia töitä vrk? Kuinka "helposti" saa töitä? jne.?

      Ala hyvinkin tuntematon, mutta tunne että siinä saattaisi olla sitä jotain, joten kokeilemaan on päästävä. Eihän sitä muuten tiedä onko oma juttu/kestääkö pää.

      Käsittääksen kuka tahansa ei pääse laivalle töihin (tietyt kurssit ja kriteerit tulee täyttää) joten mikä olisi nopein/helpoin reitti päästä näkemään alaa lähempää? Onko merenkulun perustutkinto lyhin reitti? Pääsisikö millään kursseilla edes "paskahommiin", apumieheksi, "jokapaikanhöyläksi"?

      Lukutoukka en ole koskaan ollut joten nähtyäni alaa lähemmin ja mahdollisen kipinän sytyttyä uskon motivaation kirjojen lukemiseenkin syntyvän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1435
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      102
      1391
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1228
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1076
    6. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1044
    7. 71
      1044
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      84
      921
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      756
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      734
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      666
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      102
      632
    14. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      48
      612
    15. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      558
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      549
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe