Aseet pois siviileiltä!

Aseita ihannoiville kirjoittajille:

Linkissä mainitut koulupojat olisivat nyt 34-vuotiaita miehiä, ellei heidän murhaajansa kotona olisi ollut aseita. Luokkatoverini ovat maanneet haudassa kohta 20 vuotta, kun taas heidän murhaajansa on tänään erään aseliikkeen hallituksen varajäsen.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Raumanmeren_koulusurmat
7369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"..kun taas heidän murhaajansa on tänään erään aseliikkeen hallituksen varajäsen."

Äänestä
  • Ettei mentäisi laittomuuksiin, kannattaa huomata että jos henkilö on teosta tuomittu ja tuomio on kärsitty niin asia on syyllisyyden osalta loppuunkäsitelty. Ja jos henkilöä ei ole teosta tuomittu niin hän on lähtökohtaisesti syytön. Eli kenttäoikeuden istunto voidaan tämän osalta lopettaa.

    Äänestä

  • että rakkaasta harrastuksesta tulee aikuisena ammmatti. Voi sitten sanoa että "referenssinä tästä aseesta mainitsen että....."

    Äänestä

Kovin ikävä tapahtuma epäilemättä silloin liki 20 vuotta sitten. Noiden liki 20:n vuoden aikana Suomen tieliikenteessä on kuollut joka vuosi noin 400 ihmistä. Viinaan on joka vuosi kuollut arviolta 5000 suomalaista. Suuri joukko ihmisiä on myös tapettu teräaseilla, joista kuuluisin lienee tavallinen jokaisesta keittiöstä löytyvä leipäveitsi.

Ampuma-aseita maailmassa riittää, laillisia ja laittomia. Aseita ei siviileiltäkään saa pois. _Luvalliset_ ampuma-aseet ehkä saisi pois jollakin tavalla jos esim. hirvenmetsästys ja urheiluammunta kokonaan lopetetaan nykyisessä muodossa. Tämä ei kuitenkaan poistaisi luvattomia aseita tässä häviävien rajojen maailmassa.

Ei myöskään olisi mitään takeita siitä etteikö esim. joku aivonsa nyrjäyttänyt poliisivirkamies tappaisi virka-aseellaan joukon raumalaisia koululaisia. Tai kenties joku pimahtanut varusmies niittäisi maahan kokonaisen koululuokan rynnäkkökiväärillä. Tai turhautunut puolustusvoimien kantahenkilökuntaan kuuluva voisi räjäyttää raumalaisen koulun taivaan tuuliin muutamilla telamiinoilla.

Aseilla tehdyt massamurhat ovat median lempilapsia. Helposti voi syntyä käsitys että ampuma-aseilla tapetaan erikoisen paljon. Totuus on kuitenkin se että keittiöveitsellä tapettujen määrä on huomattavasti suurempi.

Kannattaa myös huomata ettei kukaan ole koskaan kuollut sen vuoksi että jonkun kotona _on_ aseita. Ampuma-aseet eivät pelkällä olemassaolollaan aiheuta kenenkään kuolemaa. Aseella ei ole tahtoa, eikä se ole aggressiivinen. Ase ei tee päätöksiä. Siksipä juuri ampuma-aseissa on liipaisimeksi kutsuttu pikku vipunen.

Äänestä
  • yli 1100 ihmistä. Autokanta oli silloin vain murto-osa nykyisestä eikä maanteillä ollut kattonopeuksia. Tiet ja varusteet olivat toki huonommat kuin nykyään, esim. turvavyöpakkoa ei ollut (Kokoomus vastusti sitä eduskunnassa "yksilön vapauteen puuttumisena").

    Nopeus tai "ylinopeus" ei ole koskaan aiheuttanut yhtään liikennekuolemaa, vaan se, ettei kuljettaja ole hallinnut ajoneuvoaan siinä vauhdissa. Sen puolesta voitaisiin taajamistakin poistaa naurettavat neljänkympin rajoitukset ja ajaa vaikka kahtasataa. Vai mitä?

    Aseet sinänsä eivät ole koskaan tappaneet yhtään ihmistä, se on totta. Aseilla tappamiset ovat johtuneet siitä, että henkisesti häiriintyneet ihmiset ovat päässeet liian helposti käsiksi aseisiin. Sen takia aselakia onkin tiukennettava.

    http://pre20031103.stm.fi/suomi/eho/julkaisut/tapaturma/luku5.htm

    Äänestä

No nyt on hyvä aselaki tehty.Jos juo likaa viinaa,räyhää, puhuu aseista kokoajan elikkä on sotahullu, niin aseet pois. Niitä riittää joilla on kaapit täynnä aseita ja kokoajan hankitaan lisää saatanan sotahullut. Nuoria nulikoita ovat Äidinmaitoa pitäs viellä juoda ja leikkiä kakkakikareen kanssa latialla.

Äänestä
  • Rauman kouluampujasta olen kuullut huhuja monenlaisia ja jopa nykyisen työn mutta kun en voi kaikkea uskoa haluaisin nähdä myös sen ampujan kuvan.

    Onko missään kuvaa tai tietoa tarkemmin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


26.1.1989 kirjoitti:

Aseita ihannoiville kirjoittajille:

Linkissä mainitut koulupojat olisivat nyt 34-vuotiaita miehiä, ellei heidän murhaajansa kotona olisi ollut aseita. Luokkatoverini ovat maanneet haudassa kohta 20 vuotta, kun taas heidän murhaajansa on tänään erään aseliikkeen hallituksen varajäsen.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Raumanmeren_koulusurmat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu