Liperissä äänestetään näissä vaaleissa historian epäsuosituin kunnanvaltuusto.
Kun rahaa tuli joka tuutista, kunnanvaltuusto päätti rakentaa koko rahan edestä. Velkapääomakin kasvatettiin peräti kolmeen miljoonaan.
Projektit maksoi yllättävän paljon koska kaikilla oli jo työtä, eikä hommiin lähdetty pikkurahalla. Jos valtuusto olisi miettinyt hieman pitemmälle, olisi joku keksinyt lykätä osaa hankkeista "pahan päivän varalle" Nyt kun maailmantalous marssittaa ihmiset työvoimatiskille, alkavat urakoinnin hinnatkin tippua. Siitä ei ole tietenkään iloa Liperille, jolla ei ole enää rahaa työllistää asukkaitaan, eikä urakoitakaan ole odottamassa.
No seuraava valtuusto voi vain katsella "matti kukkarossa" mistä palvelusta voisi nipistää pienen osan lainanhoitokuluihin. Parissa vuodessa sitten huomataan, ettei tämä valtuusto ole saanut mitään muuta aikaan, kuin säästöjä, toisin kuin edellinen, joka rakennutti komeat jalkakäytävät Liperin, ja Ylämyllyn välille, huolimatta siitä, että Viinijärvi Joensuu välin pyörätiestä puuttuu 1.5km. pätkä, jonka johdosta käyttäjät voi pelata venäläistä rulettia ylittämällä Joensuu-Kuopio tien, sekä Varkaudentien ja lopuksi vartioimattoman tasoristeyksen.
Kiitos vain väistyville kunnanisille, ansiostamme kunnan talous seisoo mädäntyneillä perustuksille, kuin kirkonkylän silmiä hivelevä vanha kunnantalo.
LIPERI
4
2265
Vastaukset 4
- ISO-Jorkki
Oli rahaa millä mällätä ja miljoonat työnnettiin katuvaloihin ja kalliisti toteudettuun kiertoliittymään siis korostan Todella kalliisti toteudettuun kirkonkylän kiertoliittymään, jonka kustannuksissa olisi voitu säästää paljonkin. Toiseksi minkä ihmeen takia Liperin ja Ylämyllyn välillä täytyy olla valaistus? Rahaa olisi jäänyt polttaa katuvaloja edes hieman pitempään taajamamerkkien sisäpuolella, jos ei olisi lähdetty hurjastelemaan.
Uudella valtuustolla on ns. "paskanluontivuoro" edessään, sillä rellestyksen jälkeen tulee aina niitten vuoro astua esiin jotka ei työstään ja päätöksistään kiitosta saa.- Anonyymi
Minä olen ihmetellyt miten Ylämyllyllä on noita katuvaloja. Kun eihän siellä ole kun se Kuopion tie. Autoissahan on valot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olen ihmetellyt miten Ylämyllyllä on noita katuvaloja. Kun eihän siellä ole kun se Kuopion tie. Autoissahan on valot.
Niin ja metsikköön tehdään pyöräteitä , huusseja kotia, ja muita mukavuuksia. Liperin kirkonkylällä ei ole edes puöräteitä. Niin hyvää kuin ne tarkoittavatkin niillä pyörä- ja luontoreiteillä, olisi kohtuullista periä käyttömaksua reitistön huolto- siivousmaksuihin , vai palkataanko siihen taas yksi virkamies lisää ja sille sihteeri verovaroin kustannettavaksi. Ei kaiken tarvitse olla ilmaista vapaa- ajan viettäjillekään.
- niilo ja sen pojat
suomen robinson suomen robinson,nelosella joka ilta keskviikkona on...........
LIPERI-last resort for the redneck!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 41069
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160967Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216773- 62679
- 59676
- 67656
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21608Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?131591Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66569Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32558- 34537
- 55518
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40463- 46458
- 30443
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40433- 41422
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18420Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?91416- 31412