jos joku on varmaa, niin se on

Kaksi tuoretta uutista:
- mökkien hinnat laskussa ja
- mökkien hinnat laskussa.

Molemmista oli linkit tässä ryhmässä, mutta edesvastuuton seriffi poisti kyseiset asialliset aloitukset.

Jos joku on aivan virallista niin se on aivan virallista: kesämökkien hinnat ovat tukevassa laskussa!
321339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Varmaan viimevuosien hullut päivät tasaantuu. Mutta stadin ympärillä 100km säteellä olevaa maata ei toisaalta valmisteta lamankaan aikana yhtään lisää.

Äänestä

yksilö, joten hintatilastoilla ei ole suurta arvoa. Aloittaja voisi kuolla pois. Emme jää kaipaamaan.

Äänestä
  • mutta ei ihan heti ;)

    Äänestä

Hinnat laskee ainoastaa jos tarjontaa on yli kysynnän. Tällä hetkellä ei ainakaan ole näin. Etenkään tonttien kohdalla.

Mutta kääntäisin väitteen ehkä näin: Talvimökkien hinnat laskee. Eli tarkoitan tällä Levin ja Rukan kalleimpia mökkejä, jotka ovat vielä rakennus vaiheessa.

Mutta toisaalta Rikkaat rikastuu laman ja laskun aikana, että tukimpa pistävät edes myyntiin jo omistamiaan "mökkejä" (lue Hirsilinnoja).

Äänestä
  • "Rikkaat rikastuu laman ja laskun aikan"

    kyllä tässä syksyllä tapahtuneessa ja edelleen jatkuvassa pörssikurssien romahduksessa rikkaat köyhtyvät rankasti.

    Äänestä

Kuules toveri. Ottaisit aamuisin ne sinulle määrätyt pillerit. Olosi olisi paljon parempi.
Voisit myös käväistä juttelemassa ongelmistasi paikallisessa terveyskeskuksessa.

Äänestä

Ole muuta asiaa niin painu vittuun täältä palstalta.

Äänestä
  • Mutta toisaalta jos elää ja kuluttaa sekä tekee laskelmat sen mukaan mitä pystyy maksamaan ja tienaamaan,ei pitäisi hätää olla.

    Mutta kun se meni pikkasen överiksi tossa viime vuosina,ja luultiin että aina saa omansa pois.Myös järjettömästi otettuja lainoja silloin kun korot tosi alhaalla,esim.60 v on liian pitkä aika vaikka sillä olisi ostettu asunto ja mökki.Kyllä kurkotettiin kuuseen ja voisi peilistä vilasta ketä veti linssiin niillä laskelmilla,nyt on maksun aika silti vaikka korot nousikin.Myös pankkiirit ovat vastuussa näistä kohtuuttoman helpoksi lasketusta lyhennysohjelmasta,mutta lainan ottaja on se jonka pitää maksaa joka tapauksessa.

    Äänestä

Jos joku on varmaa, niin se ettei mökkien hinnat ainakaan laskusuuntaan ole menossa. Ja kuten joku mainitsikin, niin se on yksilöllistä ja tosiaan mökkikohtaista. Jos lapissa talvimökit tahi jotkin kesämökeiksikin luokiteltavat kuivanmaan mökit alkavat pitää hintansa tietyllä tasolla eivätkä enää nouse niin hulluna kuin tätä hinnannousua on jatkunut, ei se ole vielä maailmanloppu. Eikä myöskään tarkoita sitä, että sinä, joka et vielä tähän päivään mennessä ole omaa mökkiä saanut hankittua, saisit sen nyt ostettua "lamahintaan". Katsos mökkikaupat vaativat kuitenkin sitä pääomaa jonkin verran, eikä taantuma tai lama merkitse automaattisesti sitä että juuri sinä rikastuisit ja pääsisit meidän onnellisten mökinomistajien joukkoon.

Äänestä
  • (kirjoitettu).
    Kyllä kunnollisen mökin hankintaan joutuu aina panostamaan. Halvalla saa vaikka minkälaista paskaa ja sitten ollaan taas naama mutrulla kun on joku kussut silmään...

    Halvalla voi saada jonkun alkeellisen lautamajan moottoritien tai päätien kupeesta ja kun ei laske sen kunnostamiseen käytetylle omalle työlle mitään arvoa ja tarvikkeetkin hankkiin jostain Ping Pong halpahallista, niin hyvä tuli... ja halvalla!

    Äänestä

  • (kirjoitettu).
    Kyllä kunnollisen mökin hankintaan joutuu aina panostamaan. Halvalla saa vaikka minkälaista paskaa ja sitten ollaan taas naama mutrulla kun on joku kussut silmään...

    Halvalla voi saada jonkun alkeellisen lautamajan moottoritien tai päätien kupeesta ja kun ei laske sen kunnostamiseen käytetylle omalle työlle mitään arvoa ja tarvikkeetkin hankkiin jostain Ping Pong halpahallista, niin hyvä tuli... ja halvalla!

    Äänestä

Hätäisimmät myi jo ja pelimiehet ostivat jo :D

Ohessa minun avaukseni samasta asiasta viime kesältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000015&posting=22000000035766458

Ja nyt olen mökin omistaja, en ollut provoilija ja tein omat ratkaisuni. Kakka paistaa läpi, jos haluat asiallista keskustelua, niin avaa asiallinen keskustelu, äläkä pelkkää provokatiivista sössöä ja julistusta.

Sheriffi voisi poistaa tämänkin ketjun.

Mukavia mökkeilyjä palstalaisille.

t. 4kk vanha "mökkiläinen"

Äänestä

Voin todeta että viikoittain laskee myytävänä olevien kesämökkien määrä etuovessa.
Tämä tietysti johtuu siitä että kesä on parasta myyntiaikaa, ja kun ollaan sydäntalvessa niin myynnissä ei ole kuin muutamia kymmeniä mökkejä.
Siihen en usko, että kaikki mökit ovat myytyjä mitkä ovat myynnistä poistuneet ja syy siihen on ettei ne ole löytäneet uusia omistajia. Eikä omistajilla ole mikään pakko niistä luopua. Ensi kesänä taas uusi yritys saada mökistä suolainen hinta.
Mökki kun on sellainen ylellisyyshyödyke joka on ostettu maksimaalisen elämänlaadun takeeksi ja miksipä siitä alehintaan luopuisikaan. On itselläkin mielessä käynyt pyytää välittäjä arvioimaan ja laittaa myyntiin niin näkisi kuinka monta halukasta olisi tarjolla, mutta ketä se hyödyttäisi? Ostajille jäisi huono olo kun eivät saakaan ihanaa mökkiä. Ja jos itse menisikin "vahingossa" myymään mökkinsä, niin missä sitten lomailisi?

Äänestä
  • aukaissut pitkiin aikoihin,tsekkaas esim.Kuusamo,huh huh joka päivä useita 24h toimareita,ja rutosti "hinta pudonnut" jutskia.Et se siitä kpl määrien laskusta.

    Äänestä

  • edes etuovea.com kirjoitti:

    aukaissut pitkiin aikoihin,tsekkaas esim.Kuusamo,huh huh joka päivä useita 24h toimareita,ja rutosti "hinta pudonnut" jutskia.Et se siitä kpl määrien laskusta.

    Mulla vaan hakukriteereinä "pirkanmaa". Juu ei ole tullut susirajan takaa mökkejä seurattua, on niin hiivatisti matkaa sinne ettei ole edes potentiaalisia kiinnostuksenkohteita.

    Äänestä

Viikonloppuna taas menen mökille. En tule koskaan myymään mökkiäni vaan siirrän sen perillisille.

Eikä pankillakaan ole mitään osuuksia mökkiini. Että vaahtoa vaan rauhassa.

Äänestä
  • Tuossa alempana Sheriffi otti kantaa näihin mökkihintakeskusteluihin. Ensinnäkin näyttää suurin osa kirjoittajista olevan pelkureita kun eivät uskalla rekisteröityä vaan puuhaavat nimettöminä. Pitäisi sulkea Suomi24 rekisteröitymättömiltä mölisijöiltä niin kuin monet hyvät keskustelupalstat ovat tehneet. Loppuu tyhjänpäiväinen pulputus.
    Sitten tähän mökki – hinta asiaan. Hinnat seilaavat ylös – alas vuosikymmenten ja suhdanteiden mukaan. Suurinta osaa suomen mökkiläisistä ei tuo hintojen soutaminen ja huopaaminen koske millään tavalla. Emme ole ostamassa emmekä myymässä. Se minkä arvoinen mökkini olisi spekulatiivisesti laskettuna Eurooneina ei myöskään kiinnosta, se kun ei ole rahassa mitattavissa mitä mökkini minulle merkitsee.
    Ilmeisesti kaiken maailman mökittömät riekkujat täällä yrittävät saada aikaan jotakin mikä ei oikein selviä.
    Otan nyt kantaa tällaiseen asiaan jota en yleensä katso vaivan arvoiseksi. En myöskään yleensä lue näitä höpinöitä, ainakaan ensimmäistä kirjoitusta pitemmälle mikäli alkavat haista provolle tai muulle asiattomuudelle.

    Äänestä

  • old_profile_45787 kirjoitti:

    Tuossa alempana Sheriffi otti kantaa näihin mökkihintakeskusteluihin. Ensinnäkin näyttää suurin osa kirjoittajista olevan pelkureita kun eivät uskalla rekisteröityä vaan puuhaavat nimettöminä. Pitäisi sulkea Suomi24 rekisteröitymättömiltä mölisijöiltä niin kuin monet hyvät keskustelupalstat ovat tehneet. Loppuu tyhjänpäiväinen pulputus.
    Sitten tähän mökki – hinta asiaan. Hinnat seilaavat ylös – alas vuosikymmenten ja suhdanteiden mukaan. Suurinta osaa suomen mökkiläisistä ei tuo hintojen soutaminen ja huopaaminen koske millään tavalla. Emme ole ostamassa emmekä myymässä. Se minkä arvoinen mökkini olisi spekulatiivisesti laskettuna Eurooneina ei myöskään kiinnosta, se kun ei ole rahassa mitattavissa mitä mökkini minulle merkitsee.
    Ilmeisesti kaiken maailman mökittömät riekkujat täällä yrittävät saada aikaan jotakin mikä ei oikein selviä.
    Otan nyt kantaa tällaiseen asiaan jota en yleensä katso vaivan arvoiseksi. En myöskään yleensä lue näitä höpinöitä, ainakaan ensimmäistä kirjoitusta pitemmälle mikäli alkavat haista provolle tai muulle asiattomuudelle.

    Todellakin, merivesi on nykyään yhtä kuraa kuten profiilissasi mainitset. Kävin tässä taannoin Norjassa jäämerellä. Voi luoja, että vesi oli puhdasta ja maisemat olivat henkeä salpaavat ja kyseessä oli siis todellinen meri eikä mikään sisämeri. Takaisin tullessani poikkesin Kalajoella katsomassa merta, mutta aika puuroa oli jäämereen verrattuna!

    Äänestä

lisää, muutakun näitä omia empiirisiä tutkimuksiasi?

Äänestä

"Kesämökkejä ja vapaa-ajan asuntoja koskee ihan sama kuin asuntojen hintoja yleisestikin tällä hetkellä. Nyt joutuu antamaan hintajoustoa"
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2008/10/21/mokkikaupassa-voi-pian-olla-ostajan-markkinat/200827354/139

Hintajoustoa => pienempi hintapyynti => hinnat laskuun. Niin se menee. Mökit halpuuvat rankasti.

Ja Etuovessahan mökkejä on myynnissä VALTAVASTI, tälläkin hetkellä tasan 3609. Ei puhuta kymmenistä eikä sadoista myytävistä mökeista vaan TUHANSISTA.

Äänestä
  • on kaikista tuskallisimpia ostoksia joita olen joutunut tekemään. Noista etuoven kohteista 75% on täyttä roskaa. Joitain ihme lautakyhäelmiä, pohjoiseen/itään suuntautuva ranta jne. Lopuista 25%:sta 75% on järkyttävän ylihintaisia. Hyvää ja sopivan hintaista saa siis etsiä toden teolla ja niissäkin joku lurjus ehtii useasti ensin.

    Äänestä

  • Niitä ei ollut kuin 1688 kpl.
    Ei mitenkään tuhansia.Katsohan mökillä ja loma-asuntona myytävällä lapinniemen kylpyläosakkeella kun on vissi ero.

    Äänestä

persaukiset ovat tässä maassa aina valittaneet ja tulevat aina valittamaan.

Sama koskee myös vasureita.

Äänestä
  • kaikki mikä menee ylös tulee joskus myös alas.

    Tähän ei uskottu vielä puoli vuotta sitten. Tai jos uskottiin, sanottiin muuta.

    Vielä muutama kk sitten sanottiin myös, että ei koske Suomea.

    Olen oppinut olemaan luottamatta politiikoihin, pankkiireihin, kiinteistövälittäjiin ja nuuskin ja seuraan itse tilanteen kehittymistä. Ennustin tämän jo puolisen vuotta sitten ja näinhän siinä kävi.

    Äänestä

  • Olin ajatellut viettää vasta Jouluna pidemmän lomailun mökilläni, mutta kun talvi ei tunnu tulevan, aattelin lähteä nauttimaan talvilepoon valmistautuvan luonnon rauhasta jo marraskuun alussa, kun lomaakin mukavasta sain puhuttua.
    Mistähän johtuu että linnunsiementen hinta tuntuu vain nousevan, siis auringonkukansiementen ja B - luokan maapähkinöiden.

    Äänestä

  • Hmmm... kirjoitti:

    Olin ajatellut viettää vasta Jouluna pidemmän lomailun mökilläni, mutta kun talvi ei tunnu tulevan, aattelin lähteä nauttimaan talvilepoon valmistautuvan luonnon rauhasta jo marraskuun alussa, kun lomaakin mukavasta sain puhuttua.
    Mistähän johtuu että linnunsiementen hinta tuntuu vain nousevan, siis auringonkukansiementen ja B - luokan maapähkinöiden.

    kun ne vaan tiputteli siemenet maahan. Meni säkillinen päivässä. Johtui varmaankin kun laitoin joukkoon maapähkinöitä (A-luokka). Niitä pähkinöitä kaivelivat eikä siemenet kelvanneet.

    Äänestä

  • Hmmm... kirjoitti:

    Olin ajatellut viettää vasta Jouluna pidemmän lomailun mökilläni, mutta kun talvi ei tunnu tulevan, aattelin lähteä nauttimaan talvilepoon valmistautuvan luonnon rauhasta jo marraskuun alussa, kun lomaakin mukavasta sain puhuttua.
    Mistähän johtuu että linnunsiementen hinta tuntuu vain nousevan, siis auringonkukansiementen ja B - luokan maapähkinöiden.

    Ajatella, että ennen sai tulitikkupuntin 2 markalla ja nyt maksaa jo euron!!!!

    Tosi kallista on mökkiläisen elämä - mutta en myy!

    Äänestä

  • ruokkimisen kirjoitti:

    kun ne vaan tiputteli siemenet maahan. Meni säkillinen päivässä. Johtui varmaankin kun laitoin joukkoon maapähkinöitä (A-luokka). Niitä pähkinöitä kaivelivat eikä siemenet kelvanneet.

    Nykyään en tarjoa tinteille vaihtoehtoja, homma menee muuten valikoinniksi. Yhtä laatua vaan, kyllä nälkäset syö. Harmi vain linnuille tarkoitettujan edullisten maapähkinöiden laatu on niin surkea. Kaikki homeinen ja ihmiselle kelpaamaton p***a myydään linnunsiemeninä. Ei ole tiaiselle kiva olla öisessä pakkasmetsässä massu kipiänä.
    Ihmislaatuisia maapähkinöitä olen nyt ostellut, mutta kalliiksi tulee. Mutta pitäähän "mökkinaapureista" huolehtia. Heh.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aivan varmaa kirjoitti:

Kaksi tuoretta uutista:
- mökkien hinnat laskussa ja
- mökkien hinnat laskussa.

Molemmista oli linkit tässä ryhmässä, mutta edesvastuuton seriffi poisti kyseiset asialliset aloitukset.

Jos joku on aivan virallista niin se on aivan virallista: kesämökkien hinnat ovat tukevassa laskussa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu