Miten kulkee aallokossa, paukuttaako pahasti?
Kulutus, riittääkö 70hv, vai onko 90 sittenkin sopivampi?
Valmistaja, vieläkö tehdään tätä?
Suositteletko Belmaria vai onko samankokoinen esim Raisport parempi retkikäytössä?
Belmar 575 ?
17
10365
Vastaukset
- Lueskelija
Noin kuukausi sitten keskusteltiin isommasta Belmar 755:stä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=111&conference=668&posting=22000000001238187
Valmistajatiedot ilmenevät sieltä. - belmar
Itselläni ei ole kokemuksia muista samankokoisista veneistä mutta belmarista kahdelta kesältä. Vasta-altoon kulkee suhteellisen nätisti, mutta hakkaa jo pienessäkin sivuaallossa. Trimmit korjaisivat asiaa paljon. Vene on 90 2-tahti koneella joka tuntuu sopivalta; nousee liukuun keveästi ja suuremmallakin kuormalla. Nelitahtinen samantehoinen alkaa olla liian painava ja iso veneeseen. Bensaa menee vähän alla litra/mpk 20 solmun hujakoilla. Veneessä on hyvin sisätilaa kokoisekseen vaikka vessa haukkaa osan sisätiloista. Hyvällä ilman kahden/kolmen hengen retkikäyttöön hyvä vene.
- Belmar 575
Omaa kokemusta nyt yhdeltä kesältä. Meillä ainakin nelitahtinen 90 honda perässä, kulkee nätisti eikä lainkaan liian painava, vaikka niin joku toinen väittikin. Retkikäytössä muvaka, mukaan mahtuu hyvin neljä, viisikin jos oikein nukutaan tiiviisti. Kulutus tolla moottorilla meillä on ainakin 12 litraa/h, eli suhteellisen edullista kulkemista. Mukava vene, tukeva ja hyvä menijä. Kyllä se kuitenkin taitaa olla niin, että jokainen pieni ht hakkaa kovassa aallokossa, niin Belmar kuin muutkin. Suosittelen lämpimästi! Valmistaja on Lohjan Kuitutyö ja valmistaa edelleen, ainakin tilauksesta. Sieltä saa myös lisäosia tilaamalla ja esittelycd:n, jos kiinnostaa.
- Belmar 575
Niin, lisäys edelliseen viestiini. Meillä on ainakin nelitahtimoottori, eikä se ole lainkaan liian painava!
- belmar
Meillä saattaa olla eri näkemys normaaliaallokosta ja ehkä erilainen käyttöalue.
12 l/h tuntuu aika vähältä vaikka ehkä kulutus matkaan suhteutettuna antaisikin paremman kuvan todellisesta kulutuksesta.
Jokatapauksessa ihan tyytyväinen olen ollut veneeseen.
Veneestä on muuten testi 3/87 venelehdessä, artikkelin saa lehdestä tilaamalla.
- nunnukka5
Moi.
minulla on 575:ssa honda 90hv. vuosimallia 76, ajettu noin 1200h. Kone on pelannut hyvin. kulutus on noin 13ltr/h ja kierroksia 3000-3500, jolloin nopeus on 30-35km/h eli reilusti liussa kulkee 4h. kuormalla. olen oluut yli 25m/s tuulessa ja tietenkin käsi kaasulla. ei ole ollut ongelmia. tottakai paukuttaa ja keinuu ja heiluu, mutta ei ole vielä semmoista keliä ollut etteikö pois olis päästy.
70 varmaan pelaa ihan hyvin, riippuu henkilö luvusta. Kulutuksesta en voi sanoa mitään, mutta trimmitasota on yliveto. ainakin helpottaa liukuun nousua ja trimmejä käyttäessä ei ole kuormaus niin tarkkaa. Itse vedän uistinta Inarilla ja trimmit helpottaa myös hiljaisessa nopeudessa.
Jyrki Inarijärveltä - besserweissbier
Mistä löytyikin 10 vuotta vanha ketju. Huh. Internet ei unohda :D
Järvellä toki 25m/s. Koitappa mennä merelle samassa kelissä vuoden 76 Belmarin kanssa. - Hyvä vene
Vanha ketju, mutta eipä parempia veneitä ole tehty vieläkään. Ja nyt niitä saa jo aika edullisesti.
- ostaisin
mistähän sais kyseisen veneen ????
- Anonyymi
Mun kaverilla on myytävänä. Nettivene.com.... Belmas 575 CA vm 89 ja moottori umpirautaa Evinrude e-tec 75 hv, varmakäyntinen ja taloudellinen kokonaisuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun kaverilla on myytävänä. Nettivene.com.... Belmas 575 CA vm 89 ja moottori umpirautaa Evinrude e-tec 75 hv, varmakäyntinen ja taloudellinen kokonaisuus.
Tää osti jo 16v sitten ku kyselikin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tää osti jo 16v sitten ku kyselikin
Päivää, onko Belmarin kölin korjauksesta kokemusta, Inarilla alkoi vuotaa ja kölistä halki. Ehkä trailerin rulla päässy painamaan?
- ihanaaajoa
Osta Buster, tai Silver samassa kokoluokassa, niin ei tarvi miettiä!
- SontaaMikäSontaa
ja jos miettisi, ostamatta jäisi !
- belmar575
Konekopan tarviis
- Anonyymi
Todella vanha palsta mutta kommentoin silti.
Meillä oli -88 belmar 575ca, kaks akku järjestelmä, aurinkopaneeli, lämppäri, keitin, jääkaappi yms.
4 matkustajaa + kaikki kamat ja safkat yht. N. 350kg.
1992 100hv mercurylla kulki hyvin, huiput n. 32 solmua ja plaaniin nousi riittävän hyvin.
Trimmitasot omasta mielestä pakolliset.
Ja nelitahti kone ei ole yhtään liian painava! Tuo 100hv mercury painaa 142kg, saman kokoinen uusi ruisku 4t n. 160kg.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt312903Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431501Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19951Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32919Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22894- 51868
Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37820Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36783Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os172772- 48689