Käyn toisella paikkakunnalla duunissa. matkaa yhteen suuntaan 80km. Saako kilometrikorvauksia/osapäivärahaa mitä lie?? olihan tossa tessissä jotain, mut??
kilometrikorvausta ym muut??
piirimies
5826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä otan veronpalautuksena kilometrit. Matkan voi myös huomioida veroprosentissa. Itsellä kilometrejä kans 75 km yhtee suuntaan
Jos varsinainen työpaikkasi on esim paikassa X mutta joudut tilapäisesti esim 80 Km päähän paikkaan Y, olet oikeutettu päivärahaan ja matkakustannusten korvaamiseen työnantajan puolesta.
Jos taas työpaikkasi on aina siellä paikassa Y, voit vähentää matkakulut verotuksessa ja ne eivät kaadu mitenkään työnantajan kontolle
No noinhan se olikin :) kiitos.
Taitaapi olla juuri nuo kilometrikorvaukset aikas lailla iso syy, miksi firmat tuppaavat aika laaja-alaisesti sopimuksissa ilmaisemaan työssäkäyntialueen...
Niissäpä hyvin yleisesti kun katsotaan, on kovin laajasti merkitty äijä/daamikohtainen lääni jossa työtä tehdään. Ainahan ne ovat vähintään kaupungin/kunnan laajuudella, "talousalue", "alueella x", "y ja lähialueet" jne. Eipä kovin usein näe, että on ainakaan kysymättä (ja harvoinpa saakaan jos ei ole aivan guru ja firma haluaa leipiinsä tekijän) minkään kaupunginosan saati kohteen tarkkuusluokalla. Kyllä se useimmiten on niin paljon lääniä joka suuntaan väijyn työlääni, jotta jos siirtymistä tai vaihdoksia tulee niin ne tapahtuvat sopparissa olevan alueen sisällä aina.
Niihän siihen soppariin pistetäänkin monesti laaja duuni alue mutta ratkaisevaa on se,missä kunnassa pääsääntöisesti tekee työvuoronsa,kyl siit korvaukset saa jos sit tekee yksittäisen keikan jossain toises kunnas vaikka se alue olisiki soppariin laitettu.