Asumme mieheni kanssa kerrostalossa, jossa on lähinnä omistusasuntoja. Talon asukkaat ovat ok, mutta sen sijaan naapuritaloissa on joitakin vandaaleja. Läpikulku on kielletty, mutta joku keksii kulkea pensasaidan läpi. Suurin haitta on autojen kylkiin spreijaaminen. Pitänee vaan odotella, josko poliisi nappaisi tuon vakiotöhrijän kiinni. Piikkilankaa ei voi käyttää, koska taloyhtiö joutuu maksamaan korvauksia, jos joku sellaiseen itsensä teloo.
Naapuritalojen asukkaat
Eräs nainen
3754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
itse olisin halunnut suojella taloani ja muuta omaisuuttta mutta ei saanut laittaa sähkö eikä
piikkilankaa. miinoihin suhtauduttiin kauhistellen ei, ei missään tapauksessa.
amerikassa saa sentään ampua omalle tontille
tunkeilevat räkänokat mutta meillä ei.
suoraan sanoen vituttaa tämmöinen nyhveröinti.
voisitte jonkun aikaa talkoilla pitää vahtivuoroa niin, että valvotte parkkipaikkaa 24/7 ja voitte sen kautta selvittää kuka sotkee? voitte ottaa aina kuvia, videoida tai todistaa näkemänne jos kyse on poliisin tutusta, mutta se ainakin edistäisi ongelman ratkaisemista. poliisin aika ei riitä.
voisi asentaa alueelle edes yhden valvontakameran (vaikka sellaisen kääntyvän)sekä varoituskyltit. Ottakaa kokouksessa puheeksi.