Nivelkivut

MaTaHaKu

Hei, ajattelin kysellä onko kukaan muu keliaakikko kärsinyt nivelkivuista? Itselläni todettiin keliakia keväällä ja olen noudattanut siitä lähtien ruokavaliota. Haittanani on nivelkivut varsinkin sormissa ja ranteissa, lisäki turvotusta käsissä. Kävin reuma-kokeissa muttei mitään löytynyt, onneksi!
Kipu ja jäykkyys sormissa on aamuisin pahimmillaan, maitopurkkia ei auki saa....
Särkylääkkeitäkään ei viitsisi koko ajan popsia kuten työterveys"lääkäri" suositteli.

4

2054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helpottanut

      Minulla on keliakia todettu kolme vuotta sitten.Sormissa on nivelrikkoja jotka oli tosi kipeät ennen gluteenittoman ruokavalion aloittamista.Ei heti mutta noin puolenvuoden päästä ruokavalion muutoksesta huomasin että sormiennivelelet eivät olleet niin kipeät ja edistystä parempaan on tapahtunut edelleenkin.Keliakiaa sairastavilla on hyvin yleisiä nivelvaivat.

    • ohomohom

      Nivelpsori on dg. Reumalääkäreitä on niin hel....n monen mielistä. Kun joudut tutkittavaksi...täytyy ensin kuunnella tarkkaan tutkimustulos. Onhan ihokeliakiaa...mull piti muuttaa iho-/niveloireiden vuoksi Keliakia-dietti. GSK:sta ei keliakiaa! Iho oirehti--nivelet turvoksissa...reumafaktori koholla..leukosytoosia..lämpöilyä 25v.!!!! Nyt on ok olo reumalääkityksen vuoksi...ainoa ett nivelet sökö. Ei reumaattisia vain kovin kuluneet eli nivelrikkotauti. Lääke auolla liikunta meni ilmojen myötä nollaan. Alkasin uudelleen "myrkyt" ja olotila paranee!!!!!

    • KohtaloToveri33v

      Ennen kuin minulla todettiin keliakia, niin kärsin todella pahoista ja ikävistä nivelkivuista. Särky oli joskus niin pahaa, että oli huono olo sen takia. Onneksi oireet lakkasivat, kun ruokavalio muuttui pysyvästi (ne hävisivät noin 2 kuukaudessa kokonaan).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2378
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2299
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1969
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      78
      1665
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      107
      1542
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1401
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1264
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe