Kokoomuksen ja vihreiden edustajat taitavat voittaa vaalit. Molempien edustajat ovat ottaneet vahvasti kantaa tehokkaan rakentamisen puolesta ainostaan asemakaava-alueelle, joissa on lähellä julkisen liikenteen yhteydet. Voisikohan kohta tulla lisää sääntelyä rakennuslupiin?
Milloin rakentaminen kielletään
haja-asutusalueella?
3862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vaikka kuinka kokoomus ja vihretä voittaisivat vaalit. Kaukolämpöpakkoa on luvassa ja jos haja-asutusalueille rakentamista rajoitetaan niin tässä 2 syytä valittaa euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen. Valtio rikkoo jatkuvasti uusilla laeillaan perustulakia, missä sanotaan: jokaisen omaisuus on suojattu.
Maailman 3. kovin verotus ja NL-aikainen lainsäädäntö rikkoo räikeästi perustuslakia.
Onhan meillä sellaiset säännökset olleet jo pitkään, että muualle kuin asemakaavan mukaisille tonteille rakennettaessa tarvitsee poikkeamispäätöksen/poikkeusluvan.
Poikkeuksia on toistaiseksi myönnetty aika vapaasti (pl. rantarakentaminen), mihin tulevaisuus saattaa tietysti tuoda muutoksen. Tämä riippuu kussakin kunnassa asianomaiseen lautakuntaan valittavista jäsenistä - hehän poikkeamisista päättävät.
Kunnan ao. lautakunnan/viranomaisen myönteisistä poikkeamispäätöksistä menee tieto ympäristökeskukseen, jolla kuukausi aikaa valittaa hallinto-oikeuteen jos huvittaa. Täällä Hämeessä tuntuu huvittavan. Kaverilla kokemusta kuivan maan kiinteistön kohdalla ja itsellä rantarakentamisesta (tai siis yrityksestä). Omalla kohdallani tilanne on selvä: poikkeamisvalta on kunnalla, kun alueella on kaava. Siitä huolimatta mennään hallinto-oikeuteen, kyseessä pelkkä kiusanteko ja paikallisdemokratian halveksunta ympäristökeskuksen puolelta.