Kirjoja vaativasta persoonasta?

aina jotain vialla

Tietääkö joku hyviä kirjoja, jotka kertovat vaativasta persoonallisuudesta johtuvasta masennuksesta. Parhaita olisivat selviytymistarinat, mutta yleinen faktatieto ja ilmiön kuvauskin kävisi.

6

2288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selitä uunolle

      Mikä on "vaativa persoona" ?

      • kysymyksiin

        Kannattaa laittaa hakusanaksi persoonallisuushäiriöt tai luonnehäiriöt. Sillä tavalla niitä kirjoja löytyy kirjastojenkin nettisivuilta.


    • mutta jos tiedostat asian

      niin olet jo polun päässä. Vaativa persoona on vaikea itseään ja alaisiaan kohtaan, on ihan oikeasti peestä!! Mutta jos tiedostat itsessäsi tämän puolen, niin voit vaikuttaa käytökseesi!!! Eikö vain?

      • Vaativa persoona

        Aika järkyttävää tuo sanomasi että vaativa persoona on ihan oikeasti peestä! Erittäin hyviä työntekijöitä ja esimiehiä on, joilla on vaativa persoona. Ja se jos joka on ns. persoonallisuushäiriöistä vähiten vaikea! Jos minun pitäisi itselleni valita joku persoonallisuushäiriö valita niin valitsisin ehdottomasti juuri tuon!!! Kirja-asiassa en osaa, ikävä kyllä auttaa. Perfektionismia käsittelevät kirjat saattavat myös olla hyödyksi koska kulkevat usein käsi kädessä. Liisa Keltikangas-Järvinen on kirjoittanut monta hyvää kirjaa.


    • ole..

      Vaativa persoona vaan vaativa persoonallisuus. huomaappa ero, kuka vain voi olla vaativa persoona, mutta vaativa persoonallisuus on se itse pakko-oireinen persoonallisuushäiriö.

      • myöskin...

        Vaativa persoonallisuus ei ole sama asia kuin pakko-oireinen personallisuus. Minulla ei ole pakko-oireita vaikka vaativa olenkin. Pakko-oireinen luokitellaan ihan omaksi häiriökseen, vaikkakin nämä kaksi esiintyvät joskus samalla henkilöllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      184
      2376
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2080
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2063
    4. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      74
      1752
    5. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1710
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1570
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1281
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1219
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1164
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1133
    Aihe