E-lasku kuulostaa toivottoman vaivalloiselta. Mistä tietää milloin se tulee ja koska se on maksettava? Ei kiinnosta käydä nettipankissa vähän väliä vilkuilemassa, eikä myöskään kiinnosta maksaa viivästyskorkoja.
Mistä tietää koska se tulee?
6
1492
Vastaukset
- nykyaikaa
ainakin miulla tulee sähköpostiin ilmoitus saapuneesta laskusta
- jospa on
muutakin mielekkäämpää tekemistä kuin istua koneen ääressä iltaisin niin mikä on laskun kirjautumisen ja e-mail laskun eräpäivän välinen aika,riittääkö viikko?
- e-laskuasiantuntija
jospa on kirjoitti:
muutakin mielekkäämpää tekemistä kuin istua koneen ääressä iltaisin niin mikä on laskun kirjautumisen ja e-mail laskun eräpäivän välinen aika,riittääkö viikko?
Kuluttajaviraston ohjeiden mukaan yrityksen pitää lähettää lasku kuluttajalle viimeistään 14 päivää ennen eräpäivää. Perustelluista syistä, esim. matkojen ns. äkkilähdöissä, maksuaika voi olla tätä lyhyempi.
Tätä ohjetta tulisi laskuttajien noudattaa. Jos käyt muutaman kerran kuukaudessa verkkopankissa, ehdit hyväksyä kaikki saapuneet e-laskut ajallaan - E-laskua
e-laskuasiantuntija kirjoitti:
Kuluttajaviraston ohjeiden mukaan yrityksen pitää lähettää lasku kuluttajalle viimeistään 14 päivää ennen eräpäivää. Perustelluista syistä, esim. matkojen ns. äkkilähdöissä, maksuaika voi olla tätä lyhyempi.
Tätä ohjetta tulisi laskuttajien noudattaa. Jos käyt muutaman kerran kuukaudessa verkkopankissa, ehdit hyväksyä kaikki saapuneet e-laskut ajallaanMutta kuluttaja muista,sinä olet vastuussa jos tietokoneesi menee rikki tai sinun nettisi ei toimi,olet vastuussa .Korvausta voit hakea mutta se koskee vain käyttö aikaa.Ainakin Nettiyhteyden katkeamisen vuoksi erääntyneet laskut ovat sinun vastuulla.Jos haet korvauksia sinulla täytyy olla paperilasku/tosite.E-lasku ei käy.
- sähköpostiin
Kun Nordea vaan tarjoaisi tämän palvelun, niin siirtyisin riemumielin e-laskuun...
- Suttaa????
E-laskua kirjoitti:
Mutta kuluttaja muista,sinä olet vastuussa jos tietokoneesi menee rikki tai sinun nettisi ei toimi,olet vastuussa .Korvausta voit hakea mutta se koskee vain käyttö aikaa.Ainakin Nettiyhteyden katkeamisen vuoksi erääntyneet laskut ovat sinun vastuulla.Jos haet korvauksia sinulla täytyy olla paperilasku/tosite.E-lasku ei käy.
Mitähän ajat takaa, nettiyhteyksiä on maailma pullollaan, ei ne laskut katoa jos kone särkyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1946610Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2743487Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872455Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32155Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi531903Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191896Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631782- 1011447