Aloitin e-pillereiden syönnin kuukautisten ensimmäisenä päivänä. Vuoto ei ollut kunnollista, vaan niukkaa ja rusehtavaa. Vähäistä vuotoa jatkui koko ensimmäisen pillerilistan läpi. Samalla oli myös alavatsakipua ja pientä vihlontaa välillä. Nyt on ensimmäinen tyhjennysvuoto ja se on edelleen rusehtavaa tai ihan tummaa, limaista ja mukana tulee isojakin "klönttejä". Tämmöinen on ihan uutta mulle. Onko normaalia kun on alottanut e-pillerit? vai pitäiskö mennä käymään lääkärissä?
Kiitos jo etukäteen.
Kiitos jo etukäteen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aivan normaalia on. Todennäköisesti tiputtelu loppuu toisen liuskan alkaessa, mutta vaikka ei loppuisikaan niin sekin on ihan normaalia. Jos oireita on vielä kolmannen liuskan aikaan, ota yhteys lääkäriin. Kropalla nimittäin kestää helposti muutama kuukausi tottua pillereihin ja oireita voi tästä syystä ilmetä. Oireilun pitäisi siis loppua jossain vaiheessa. Jos ei lopu, pitää kokeilla eri merkkiä tai vaihtaa muuhun ehkäisyyn.
kyllä on kaikki ihan normaalia. voi tulla myös rintojen arkuutta, turvotusta, yms.