Olen menossa tammikuussa Los Angelesiin ja vaihto on tod.näk.Frankfurtissa (vielä en ole lentoa varannut).
Vähän matkustaneena kysyn Frankfurtin kentän helppoudesta.Mennessä vaihtoaika 1h50min ja tullessa 3h50min. Onko opasteet selkeitä ja vaihtoaika riittävä? laukkuja ei käsittääkseni tarvitse ottaa välillä pois?onko Jenkkien maahantulohaastattelu jo Frankfurtissa?Olisiko jollakin antaa opastusta?Katsoin että lento saapuu Helsingistä terminaalin 1 ja lähtee samasta terminaalista Losiin.
Frankfurtin kenttä
4
2214
Vastaukset
- nnlköl
Moi!
Olen lukemattomat kerrat ollut Franfurtin lentoasemalla. Kenttä- ja terminaalialue ovat valtavan laajoja. Opasteet joita on kaikkialla ovat englanniksi ja saksaksi(erittäin selkeästi). Kun tulet koneesta ulos on sinun ensin selvitettävä miltä lähtöportilta jatkoyhteys lähtee. Usein tämä kerrotaan sinulle jo Helsingissä tai kuulutetaan koneessa hiukan ennen laskeutumista. Kun olet saanut lähtöportin selville(monitoorista/valotaululta tai transit- tiskin palvelusta) seuraat vain opasteita ja lopulta saavut oikealle tiskille(esim GATE 53B), jonka päällä lukee valotaululla esim. Los Angeles LH 456e.
Sinulla on mennen tullen niin runsaasti aikaa, että mitään ongelmaa ei pitäisi olla. Voit vaikka kysyä tarvittaessa neuvoa joltain eim. joltain toiselta lähtöportilta, jossa juuri sillä hetkellä on hiljaista.
Laukut kannattaa ehdottomasti selvittää jo Helsingissä L.A.:n. Ja silloin ne siirretään esim. Lufthansan toimesta seuraavalle lennolle.
Muussa tapauksessa, joudut hakemaan ne itse BAGAGE hihnalta kerrosta alempaa ja aloittamaan lähtöselvityksen taas uudestaa kaikkine turvatarkastuksineen. Maahantulohaastattelu on tietenkin USA:ssa. Kaavakkeet täytät koneessa.- Jeninna____
olipa mahtava vastaus,kiitos! =) tuon tarkempia ohjeita en oikeastaan tarvitse,pärjään englanniksi kysymällä neuvoa. otin jo etukäteen selville että lufthansa laskeutuu terminaaliin 1 ja samasta terminaalista lähtee jatkolento.toki varmaan kävelemistä on paljon,mutta eiköhän blondikin löydä perille ;)
- vaihto?
Ilman lipun vaihtoa homma on vain leikkiä.
Samassa terminaalissakaan et joudu paljoa steputtamaan.
Me jouduimme Mexicosta palatessamme vaihtamaan Condorin koneesta Luf.Hansan Helsingin reittikoneeseen.
Jouduimme hakemaan uudet liput. Koko höskä oli kyllä selvitetty, matkalaukut menivät suoraan mutta uudet piletit tarvittiin.
Sattui olemaan lounas aika, osa porukasta evästämässä ja puutteellisesti miehitetyssä pisteessä lauma kielitaidottomia kiinalaisia.
tunnin verran siinä meni.
Mainitsemasi ajat ovat kuitenkin ruhtinaallisia.- Jeninna____
Kone Helsingistä on Lufthansa, jatko Losiin on Lufthansalla,eli ei tikettien vaihtoa (tänk gaad :). Kiitos kommentista,onneksi selvisitte,mä oisin varmaan saanut jo sydänpysähdyksen :D
uusia reissuja,uusia kokemuksia,matkailu on aina IN!!ja sukulaiset Losissa odottavat,jipiajee!=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949037Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki544804Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit522780Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140