Ostitko joskus lähes 20 vuotta sitten KOP:n kansallisharkkoja? Tiedätkö, mikä niiden arvo on nykyisin.
Kultalehti-mainos tuli äskettäin ilmaisjakeluna ja siinä puhuttiin kullasta sijoituskohteena ja kullan arvosta. Omat tallelokerossa olevat harkot tulivat mieleeni ja mietin, minkä arvoisia ne nykyisin ovat.
Osaatko sinä kertoa, mistä voisin saada tiedon asiasta? Oletko myynyt omat harkkosi vai ovatko ne sinullakin vielä tallessa? Missä ne voi edullisimmin muuttaa rahaksi? Muutamia vuosia sitten yritin ottaa asiasta selvää, enkä löytänyt yhtään itselleni edullista keinoa.
Kultalehti-mainos tuli äskettäin ilmaisjakeluna ja siinä puhuttiin kullasta sijoituskohteena ja kullan arvosta. Omat tallelokerossa olevat harkot tulivat mieleeni ja mietin, minkä arvoisia ne nykyisin ovat.
Osaatko sinä kertoa, mistä voisin saada tiedon asiasta? Oletko myynyt omat harkkosi vai ovatko ne sinullakin vielä tallessa? Missä ne voi edullisimmin muuttaa rahaksi? Muutamia vuosia sitten yritin ottaa asiasta selvää, enkä löytänyt yhtään itselleni edullista keinoa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Poikkeappas pankissa, saat varmasti asian tietoosi.
Kysyin Nordeasta, kun edellisen kerran kiinnostuin asiasta. Eivät tienneet yhtään mitään koko asiasta. Osin laiskuuttani ajattelin aloittaa nyt kyselyn täältä, kun olen usein saanut asiantuntevia vastauksia moniin asioihin.
Kultaharkko sijoituksena tai lahjaksi
Kullalla on jo vuosituhansien ajan ollut oma myyttinen asemansa ihmisten mielissä. Tuskin mikään muu omaisuuden muoto on ollut yhtä arvostettu ja haluttu kuin kulta.
Vuoden 2000 alusta sijoituskulta vapautettiin arvonlisäverosta. Tämä mahdollisti myös yksityishenkilöiden sijoittaa kultaan.
Mahdollisista hintavaihteluista huolimatta kulta ei voi koskaan menettää arvoaan kokonaan. Se pysyy yhtenä maailman harvinaisimmista raaka-aineista, jolle aina riittää kysyntää.
xxxxxxxxxxxxx myymät harkot ovat koko mailmassa tunnettuja Union Bank of Switzerlandin 999,9 promillen harkkoja. Harkot ovat varustettu asianmukaisilla hyväksymisleimoilla ja sertifikaateilla.
hintaesimerkkejä 21-10-08
HUOM ! Harkkojen hinnat eivät toistaiseksi päivity joka päivä, tarkat hinnat saat soittamalla meille
5 g = 128,25 EUR /kpl
10 g = 241,06 EUR /kpl
20 g = 462,84 EUR /kpl
50 g = 1060,68 EUR /kpl
100 g = 2082,79 EUR /kpl
250 g = 5110,55 EUR /kpl
Netistä löydät kullan markkinahinnat ja ostajat.
Kultasepänliikkeet ostavat kultaa, mutta kannattaa kysyä asiantuntevilta tahoilta kullan päiväkurssi, ettei liike maksa alihintaa jos myyt.
Pankki tuskin lunastaa niitä, ja Kansallispankkiahan ei ole enää.
Perikunnan hämmästeltäväksi.
arvosta en osaa sanoa, ovatko ne samankokoisia kuin sijoituskulta yleensä?
Rasmussenin sivuilta löytyy tietoa myös suomeksi, samoin Kultainfon. Myös Kitcon sivuilla kannattaa käydä ja tietysti löydät kullan hinnan lehdistäkin.
Palkkioissa on aika paljon eroja, kannattaa itse ottaa selvää.
Itsekin tulee välillä tehneeksi virhearviointeja, toisia en kyllä tohdi neuvoa.
Muistaisin, että jenkeissä valtiolla on hätätilanteessa oikeus vaatia itselleen ihmisten kullat. (Myös veneet ja laivat kaikki.)
Toinen skenaario tulee mieleen tallelokeroista, että jos pankki menee nurin ja sulkee ovensa, miten ne sieltä voi pois hakea?
Kansallisharkoista en ole koskaan kuullutkaan. Painostahan niiden arvo riippuu, paitsi jos ovat jotain huonompaa ainetta.
Ei sen kummempaa hätätilaakaan tarvita, kunhan vaan päättävät ottaa ne. Eri asia on tietysti, että miten löytävät, jos kellä on.